Balgamlı ÖksürükBalgamlı öksürük, özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve sürekli tekrarlayan bir öksürük türüdür, kişide hırıltıya neden olur. Kişi balgam çıkararak nefes almakta güçlük çeker. Balgamlı öksürük, Müzmin sinüzit, bronşit, astım ve zatürre gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Öksürüğün türü ne olursa olsun, tedavisi için ihmal edilmemeli ve bir doktora başvurularak öksürüğün nedenine yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Sigara tüketen insanlarda balgamlı öksürük tablosu ile daha fazla karşı karşıya kalınmaktadır. Balgam söküyorum diye ayrıca bilinçsiz bir şekilde ilaç tüketiminden uzak kalınmalıdır. Fakat balgamın uzman bir doktor tarafından takibi önemlidir. Özellikle sabahları uyanınca oluşan balgamlı öksürüğün zamanla renginde değişim yaşanıyorsa, çıkartmakta güçlük çekiliyorsa, beraberinde hırıltı varsa, nefes darlığı, ateş, gece terlemeleri ve aşırı kilo kaybı söz konusuysa bu tür belirtiler ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Oluşan balgam özellikle beyaz bir renkte ise, sorun sigara tüketimi olabilir. Sigara kullanan kişiler için beklendik ve olağan bir tablodur. Eğer balgamın rengi gün geçtikçe farklılık gösteriyorsa, özellikle sarıdan yeşile dönmüş ise, balgama eşlik eden bir enfeksiyon söz konusu olabilir.

Balgamlı Öksürük

Enfeksiyon eklenmiş balgamlı öksürüklerde balgam miktarı da artış yaşanabilir. Eğer öksürük ile seyreden balgamın rengi koyulaşarak kahverengi bir hal alıyorsa zatürre ya da bronşitten şüphelenilebilir.

Balgamın içeriğinde ufak, siyah noktalar mevcut ise, hava kirliliği nedeni ile oluşabilir. Balgamlı öksürük kanlı seyrediyorsa ciddi bir hastalığın habercisi  ya da bronşitin şiddetlendiğinin göstergesi olabilir.

Balgam ve öksürük ikilisinin tedavisi için evde de ufak yöntemler kullanılabilir. Özellikle ıhlamur çayı balgamlı öksürük için en ideal tedavi yöntemlerindendir. Ayrıca tarçın kökü, zencefil balgamlı öksürük için bitkisel tedavi metotları arasında etkili sonuçlara neden olabilmektedir.

Balgamlı öksürük için, 1 litre kadar suyun içine 1 adet orta boy elma dilimlenerek kabuğu ile birlikte atılmalı ve elmalar yaklaşık 10 dakika haşlandıktan sonra karışım çay olarak tüketilmelidir. Bu çay göğüslerde yumuşama sağlayarak, balgamların sökülmesine yardım edecektir. Karışıma tarçın, ıhlamur ve zencefil ilave edilerek de tüketilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 11.12.2013 12:55:13

Balgamlı Öksürük Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

11 Yorum Yapılmış "Balgamlı Öksürük"

Orkun

Cevap Sayısı: 0
balgamli oksuruk + burun akintisi var (ama bu akinti daha cok bal kivaminda sinuzit var yani)
gecmek bilmiyo

2017-02-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

Anonim

Cevap Sayısı: 0
iki gündür öksüre öksüre balgam çıkara çıkara ciğerlerim bitti

2017-01-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

nusrettin

Cevap Sayısı: 0
çok balgam atıyorum sarımsı renktedir.Bal zencefil limon karışımı içiyorum

2016-12-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

Yasemin

Cevap Sayısı: 0
Benim 6 yaşında çocuğum var sabah fazla değil ama gece uyuduğu anda iki üç saat aralıksız öksürük ve balgamli kusmkonuşması ne yapmaliyim

2016-12-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

Hayati Güven

Cevap Sayısı: 1
sütlu kahveringi balgam geliyor öksürürken ne yapmalıyım

2016-12-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

zıla

Cevap Sayısı: 0
şey biz bu elmalı çayı hergün mü tüketicez yoksa bianda mı ben anlamadım :D bilgilendirirseniz teşekkür ederim

2016-09-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

muzaffer

Cevap Sayısı: 0
merhaba
iki aydır gecmeyen ve soguk algınlıgı gibi seyreden bir öksürügüm var.(kahverengi balgamla birlikte) iki hafta kadar dr kontrolünde antibiyotik kullandım fakat bir faydası olmadı. elmalı cayı zaman zaman denedigim biseydi ama cok sık tükettigim söylenemez sikayetlerimin olustugu sıralarda zaman zaman yogun kulak tıkanıklıkları da vardı sizce neden olabilir ve hangi branş doktoruna danışmalıyım
teşekkürler

2014-11-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

gülhan

Cevap Sayısı: 0
Merhabalar,
Uzun zamandır süren balgamlı öksürüğüm devam etmekte sigara kullanmıyorum. Sürekli dr. Takibi yaptık ama birşey olmadığını söylediler en sonunda kullandığım antibiyotikler sonucu tanıdığım kardiyoloji dr.u mide hapı kullanmamı iletti yaklaşık 1 aydır da mide hapını kullanıyorum ama hala öksürüğüm ve balgamım devam etmekte ne yapmam gerektiğini bilmiyorum açıkcası. Gögüs hastalıklarınada gittim filmlerim temiz çıktı. Yalnız sinüzit var bende ama ilk defa bu kadar uzun sürdü.. tedavisi nedir bilmiyorum açıkcası

2014-03-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

ışıl

Cevap Sayısı: 0
denedim guzel

2014-03-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Keyyise

Cevap Sayısı: 0
bendede var sigaradan dolayı elmalı tarifi denemek istiyorum

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Balgamlı Öksürük hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Balgamlı Öksürük konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Öksürük, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018