Nefes Darlığı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Nefes Darlığı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Darlığı ve Öksürük, bu rahatsızlıklar genelde yakın oldukları için kardeş hastalıkta denebilir. Bu hastalıklar genellikle birbirini tamamlayan rahatsızlıklardır. İnsanlarda meydana gelen nefes darlığı sonrası öksürük kaçınılmaz bir hal almaktadır. Bu nedenle nefes darlığı yaşayan kişilerin hemen hemen hepsi öksürük sorunu yaşamaktadırlar. Bu hastalık daralan hava kanallarından havanın geçmesi ile oluşan gıcıklanma nedeniyle meydana gelir. Bu sorun aslında nefes darlığının yol açtığı bir öksürme durumudur. Bu nedenle nefes darlığı tedavi edildiği vakit öksürük otomatikman ortadan kalkmış olur. Fakat nefes darlığı rahatsızlığının nedenini bulmak oldukça zordur. Çünkü bu hastalığa neden olan birden fazla etken vardır. Bu hastalıklar bazen çok tehlikeli olabilecekleri gibi bazen de kişinin günlük hayatını etkilemeyecek şekilde tehlikesiz rahatsızlıklardır. Bu nedenle rahatsızlık ihmal edilmemeli ve kesinlikle tedavi edilmelidir. Aksi durumlarda ilerleyen zamanlarda çok tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu gibi hastalıklarda erken teşhis konması rahatsızlığın diğer organlara zarar vermemesi ve hastalığın daha fazla ilerlememesi için büyük önem göstermektedir. Bu durum bazen balgam olarak bile ortaya çıkabilir. İnsan hayatında bir tehlikeye neden olmamaktadır.

Nefes darlığı ve öksürük neden olur?

Astım: Nefes daralması ve öksürük rahatsızlığı astım hastalığı ile doğrudan bağlantılıdır. Bu sorun astım hastalarında sık sık görülen nefes darlıkları ile öksürüğün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle böyle belirtileri olan kişiler mutlaka astım kontrolü yaptırması gerekir. Aksi bir durumda hastalık ilerleyerek daha tehlikeli rahatsızlık olarak karşımıza çıkabilir.

Zatürre: Zatürre kişinin akciğerlerinde oluşan iltihaplar nedeniyle hava geçiş kanalları daralır ve kişinin nefes alıp vermesi zorlaşır. Bu sırada akciğerden geçen hava gıcık vererek öksürüğe neden olur. Bu durum çoğu zaman kirli hava nedeniyle olmaktadır. Sigara içilen ortamlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Zatürre hastalığı tedavisine başlamada geç kalındığı zaman tedavi zor ve geç olacağı için oluşan öksürüğün geçmesinde doğru orantılı olarak geç olacaktır.

Alerji: İnsanlarda olan ve genellikle ilkbaharda ortaya çıkan alerjiler kişilerde yüksek derecede nefes darlığı ve geçmek bilmeyen öksürüğe neden olabilir. Bu durum genellikle havanın değişmesi veya kirlenmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu durumlarda rahatsızlık tam olarak tedavi edilemese de hastayı rahatlatıcı önlemler alınabilir.

Bu nedenler ile ortaya çıkan bu rahatsızlıktan korunmakta insanların kendilerine çok büyük görevler düşmektedir. Alerjili oldukları maddelerden uzak durmalı, tozlu ve özellikle sigara dumanı olan ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Kişi devamlı ağızdan nefes alma gibi bir durumu varsa bu durumdan kurtulmalıdır.

Nefes Darlığı ve Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Yeşil Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyat Sonrası Öksürük Nasıl Geçer?

Ameliyat Sonrası Öksürük Nasıl Geçer?

Güncel

Balgam Tedavisi İçin Neler Yapılır?

Balgam Tedavisi İçin Neler Yapılır?

Güncel

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Güncel

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?