Öksürük Şurubu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Öksürük Şurubu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Öksürük Şurubu, Kış aylarının gelmesiyle mikropları da beraberinde getiren, hastalıkların olmazsa olmazı olan öksürük, yayılma mevsimi olduğu için, çocukların okuldan öksürük ve burun akıntısıyla gelme ihtimalleri yüksektir. Bu durumda öksürük en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilir. Hemen her yaşta, farklı nedenlere bağlı öksürük problemi, aslında solunum yolunu açık tutmaya çalışan vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük çok önemli hastalıklara teşhis koydurabilecek değerli bir bulgudur. Altta yatan hastalığın yerine öksürüğü tamamen kesmek çok doğru bir durum değildir. Çünkü öksürük solunum yollarının bir refleksidir. Önemle vücutta yer alan yabancı maddeleri ve salgıları atmak amacı ile bir reflekstir. Bu durumda da genellikle kişinin öksürüğün altında yatan bir astım veya koah gibi bir hastalığı bulunuyor ise öksürüğün kesilmesi o kişi için daha zararlı olur. Çünkü vücudun salgıları atılamaz ve bunlar bronşları tıkar. Tedavi için şurup verilse de verilmese de hastalık aynı süreçte ve şiddette geçer. Aslında bu şuruplar, karaciğere gereksiz yük bindirir, öksürük hastalık hali değil, solunum yollarını temizlemeye yardımcı olan bir savunma mekanizmasıdır.

Öksürüğe mucizevi bir etkisi olan vicks kremi

Vicks kremini çoğu insan bilir aslında. Mentollü keskin kokusu ile nefes açıcı bir özelliği de sahiptir. Genellikle büyüklerin ve çocukların üzerinde gece uyutmayan şiddetli öksürük nöbetlerinde ayak tabanına iyice Vicks kremi sürülür ve kalın bir çorap giyilir. Tam beş dakika sonrasında öksürüğün kendiliğinden geçtiğini göreceksiniz. Daima iyi sonuçlar veren ve çocuklara ağır öksürük şurupları vermekten daha etkilidir. Öksürük şurupları, çocuklar üzerinde hiçbir hastalıkta yeri olan ilaçlar değildir. Astımda, alerjide, enfeksiyonda asıl önemli hastalığa neden olan etkenin tedavi edilmesi önemlidir. Yapılan araştırmalar ile son yıllarda, genellikle çocuklarda öksürük ilaçları önerilmiyor. Öksürüğü kesmek için kullanılan öksürük şurupları, öksürüğe sebep olan problemi değil, sadece öksürüğün şiddetini azalttığı için tavsiye edilmiyor. Böylece vicks kreminin hiçbir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır. Ayak tabanlarına sürülen vicks ile öksürükten tamamen kurtarır ve nefesi açmak için sıcak suya koyarak buğu yapılabilir. Ancak özellikle çocukların burun deliklerine sürmek oldukça zarar verir. Vicks kremi doğru kullanıldığında fayda sağlayacaktır.

Peki bu durumda hangi öksürük şurupları kullanılmalıdır

Levopront şurup; Erişkinlerde günde 3x10 ml en az 6 saat ara ile azami 7 gün alınır. 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. Günde en az 6 saat arayla, 10-20 kg arasında, 3x3 ml, 20-30 kg arasında, 3x5 ml, 30 kg üstünde, 3x10 ml uygulanır. Bileşimi; Kuru öksürüğün semptomatik tedavisinde endikedir. Kontrendikasyonları; Aşırı duyarlılık vakalarında, gebelik de emzirme de kullanılmaz.

Metorfan; şurup; Günlük doz 2-4x1 drajedir. Bileşimi; Öksürük ve konjesyon belirtilerinin tedavisinde, üst solunum yolları hastalıklarında ve alerjik rinitte kullanılır. Kontrendikasyonları; Bileşiminde bulunan maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olduğu bilinenlerde veya son 14 gün içinde bu tür ilaç kullananlarda, böbrek yetmezliğinde, gebelik ve emzirme döneminde kullanılmaz.

Pereks şurup; Günlük doz yetişkinlerde 3-4x1-2 ölçek ve çocuklarda 2-3x1/2-1 ölçektir. Bileşimi; Genellikle kuru ve rahatsız edici öksürüklerin dindirilmesi, solunum yolu mukozası konjesyonunun giderilmesi ve sızıntının azaltılmasının söz konusu olduğu tüm akut, alerjik veya tahrişe bağlı öksürüklerin tedavisinde endikedir. Kontrendikasyonları; İçeriğindeki maddenin herhangi birine karşı aşırı duyarlı olanlar kullanamaz.

Rhınotussal süspansiyon; 1-5 yaş arası çocuklara; Sabah ve akşam 5 ml. 6-12 yaş arası çocuklara; Sabah ve akşam 10 ml. 12 yaşından büyükler ve yetişkinlere; Sabah ve akşam 15 ml. Kullanmadan önce Rhinotussal Süspansiyon şiddetle çalkalanmalıdır. Bileşimi; Soğuk algınlığında görülen öksürük ve grip, burun mukozası ile diğer teneffüs yollarında görülen alerjik enflamasyonda endikedir.

Tamol cold tablet; 12 yaş ve üzerindekilere; Günde 3 defa 1 tablet alınır. Bileşimi; Öksürük ve konjesyon belirtilerinin tedavisinde, üst solunum yolları hastalıklarında ve alerjik rinitte kullanılır. Kontrendikasyonları; Bileşiminde bulunan maddelerin herhangi birine karşı aşırı duyarlı olanlar kullanamaz.

Vıcks vaposyrup şurup; Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar; 4 saatte bir 15 ml. 6-11 yaş arası çocuklar; 4 saatte bir 10 ml. 2-5 yaş arası çocuklar; 4 saatte bir 5 ml. Günlük toplam miktarı 6 dozu aşmamalıdır. Bileşimi; Boğaz ve bronşlarda, koyu kıvamlı mukusun atılamamasına bağlı her türlü öksürük durumlarında endikedir.

Vıcks vaporub limon pomad; Uygulama günde 1-3 kez hastanın bölgeye pomat sürmesi ya da buhar yapmak şeklinde olur. Bileşimi; Göğüs yumuşatıcı ve dekonjestan etkilidir. Bronşit, öksürük, nezle, grip vb. Solunum yolu hastalıklarında endikedir.
"Sağlıklı günler dileriz. "

Öksürük Şurubu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer?

5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer?

Bitkisel Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğü Anında Ne Keser?

Öksürüğü Anında Ne Keser?

Güncel

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

Güncel

Öksürük Nasıl Kesilir?

Öksürük Nasıl Kesilir?