Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik öksürük, öksürük her yaşta kişilerin çok sık yaşadığı bir hastalık türüdür. Bazen tek başına bir hastalık olarak görülürken bazen de önemli hastalıkların habercisi niteliğinde ortaya çıkmaktadır. Öksürüğün önemini saptamada şiddeti, niteliği büyük rol oynayarak, birlikte özellikle kronikleşmiş haldeki inatçı öksürükler ihmal edilmemesi ve çok geç kalmadan gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Kronik öksürük belirtileri nelerdir?
 • Bazı normal durumlarda kanlı öksürükler
 • Dolu ya da akan bir burun
 • Ağza gelen ekşi tat ya da kalpte yanma hissi
 • Boğazlardan sıvı akıyormuş gibi hissetmek
 • Kesik nefes veya hırıltı
Kronik öksürük sebepleri nelerdir?
 • Burun arkası akıntılar: Burun ve sinüsler çok fazla mukus ürettiği için mukusun bir kısmı boğaza iner ve öksürtebilir.
 • Astım: Bazı öksürükler her mevsimde gelip gider. Üst solunum yolu enfeksiyonu oluştuktan ya da kimyasal bir madde ile veya soğuğa maruz kalıp sonra da bir anda kötüleşebilir. Bu tip astımlara hiperaktif havayolu hastalığı denilebilir.
 • Reflü: bu durum mide asidinin yemek borusuna çıkmasıyla oluşmaktadır. Bu rahatsızlık kronik öksürüğe sebep olur.
 • Enfeksiyonlar: Grip, soğuk algınlığı, zatürre ve tüm üst solunum yolu enfeksiyonlarda uzun süren öksürük ortaya çıkarır.
 • Tansiyon hapları: Ace olarak adlandırılan intibitörleri ilaçların, yüksek kan basıncı ve kalp yetmezliği için verilen ilaçların bir kısmı bu gruba dahildir. Çoğu insanlar kronik öksürüğe neden olduğu söylenir.
 • Kronik bronşitler: Tıkanıklıklar, iltihaplanan bronşlar, hırıltılı öksürükler, nefes darlığı ve koyu renkli balgamların oluşmasına neden olur. Kronik bronşitler hastaların büyük bölümünü olarak sigara içenler oluşturur.
Kronik öksürüğün tedavisi nasıl yapılır?

Kronik öksürüğün tek başına bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Başlangıç itibariyle semptomlara iyi gelecek uygulamalar yapılabilir. Ancak öksürük bir hafta geçmesine rağmen ve daha sonra devam ediyorsa, muhakkak bir Uzman doktora gözükmek gerekir. Çünkü daha sonra gelişebilecek komplikasyonlar daha şiddetli ve uzun tedaviye ihtiyaç duyabilir. Doktora başvurduktan sonra doktorun tavsiye edeceği röntgen, kişi tarafından red edilmemesi gerekir. Yapılacak en önemli teşhis röntgendir. Röntgen çekildikten sonra bir şeyden şüphe edildiği vakit, akciğerlerin kesit kesit gösterimi sağlayan tomografiyle öksürüklerin neyden kaynaklandığını tespit etme noktasında çok etkili bir yöntem olacaktır. Eğer sinüzit sebepli ise ve öyle düşünülüyorsa öksürüğün sinüs tomografisi çekilir ve reflü düşünülüyorsa gastroskopi yapılır. Alerji nedenli olduğu düşünülürse alerji testleri de yapılabilir.

Kronik Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Gebelikte Öksürük Tedavisi

Gebelikte Öksürük Tedavisi

Haber Bülteni