1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir

Bebeklerde ortaya çıkan öksürük genellikle akciğerlerde meydana gelen enfeksiyona bağlı olarak solunum yollarını tıkayan balgamlı öksürüğün sökülmesini sağlamaktadır. Çoğunlukla kuru gıcıklı öksürük bebekte çok önemli bir soruna sebep olmazken, genellikle sebebi pek de bilinmez. Bebek soğuk algınlığı geçiriyorsa buna bağlı olarak burun akıntısı dışarıya değil geriye doğru akarak solunum borusunu tahriş etmesinden dolayı bebeğin öksürmesine yol açabilir. Ayrıca bebeğin yanında sigara kullanılıyorsa, bu sigaranın dumanı bebeğin üst solunum yollarını tahriş etmesinden dolayı kuru öksürüğün oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kulak enfeksiyonunun da bebekte öksürüğe neden olabileceği unutulmamalıdır.


Bebeğin öksürüğü eğer balgamlı ise kesinlikle öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Çünkü buradaki amaç bebeğin öksürüğünün kesilmesi değil, bronşları tıkayan balgamın dışarıya atılmasının sağlanmasıdır. Bunun için bebeği yüzükoyun bir şekilde kendi dizinize yatırın ve sırtına hafif şekilde vurarak boğazındaki balgamı çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz. 1 yaşındaki bebeğin öksürüğünü geçirmek için çeşitli bitkisel karışımlar hazırlanabilir.

Bebeğin Öksürüğüne İyi Gelen Karışık Çay

Örneğin, bir adet elmanın kabuğunu soyduktan sonra içine birkaç tane elma çekirdeği, karanfil, ıhlamur, tarçın kabuğu ve bir dilim limonu koyduktan sonra üzerine su koyup kaynatın. Ardından ılık olacak şekilde içine bal ekleyerek içirin. Bal, iyi bir antioksidan olduğu için bebeğin boğazının yumuşak kalmasını sağlayarak öksürüğe iyi gelecektir.

1 Yaşındaki Bebeğin Öksürüğüne İyi Gelen Bitkisel Yöntem

Dut pekmezi ile karabiber karışımı bu konuda oldukça etkilidir. İki tatlı kaşığı kadar dut pekmezi ile az miktarda karabiberi karıştırdıktan sonra bebeğe yarım tatlı kaşığı verin. 2-3 gün içinde bebeğin öksürüğüne iyi gelerek geçmesine yardımcı olacaktır.

Bebeklerin Öksürüğüne İyi Gelen Bal ve Karabiber

Bir tatlı kaşığı bal ile bir çay kaşığı karabiberi karıştırarak bebeğe verebilirsiniz. Daha sonra arkasından bebeğe ılık süt içirebilirsiniz.

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelen Pekmez ile Tereyağ

Öksürüğe iyi gelen başka bir yöntem tereyağı ile pekmezdir. İki çorba kaşığı tereyağı ile bir çorba kaşığı pekmezi bir tatlı kaşığı su ekleyerek kaynatın. Daha sonra bebeğe ılık olarak içirin. Oldukça lezzetli olan tereyağı pekmez karışımı bebeğin öksürüğünü hemen kesecektir.

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe İyi Gelen Başka Karışık Çay

Havlıcan kökü, ıhlamur, kabuk tarçın ile elma kabuğunu su ekleyerek kaynatın. Bir miktar bal ile tatlandırdıktan sonra bebeğinize ılık olarak verin. Oldukça etkili olan bu karışık çay bebeğinizin öksürüğüne çok iyi gelecektir.

Ayva Yaprağı ve Ihlamur

1 yaşından sonra bebeğin öksürüğü için ıhlamur ile ayva yaprağını beraber kaynatıp içirdiğinizde öksürüğe iyi gelen başka bir çözüm sunmuş olursunuz.

Ekstra Öneriler

Öksürüğü olan bebeklerin bol sıvı alması sağlanmalıdır. Su, meyve suları ve bitki çayları gibi sıvılar, boğazın nemli kalmasına yardımcı olarak öksürüğün azalmasına katkı sağlar. Ayrıca, bebeğin bulunduğu ortamın nem oranı da önemlidir. Nemlendirici cihazlar kullanarak odanın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Sigara dumanından ve diğer tahriş edici maddelerden uzak durulmalıdır.

Öksürüğü ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir, bu yüzden belirtiler uzun süre devam ederse ya da bebeğin durumu kötüleşirse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balgam Renkleri ve Anlamları

Balgam Renkleri ve Anlamları

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Çoçuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Alerjik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi