Bebeklerde Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Gece Öksürüğü, tehlikeli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunun ile solunum yolunda görülen bir sorun neticesinde tahriş olma durumu söz konusu olabilir. Bu durum da beraberinde çocuğunuzun gece öksürük nöbetine tutulmasına neden olmaktadır. Öksürük durumu akciğerde oluşan enfeksiyonların ya da solunum yollarındaki balgamın atılması ile meydana gelir. Özellikle de gece yaşanan kuru gıcıklı öksürük durumu pek tehlikeli bir problem olmamakla birlikte nedeni çok kez tam olarak bilinmez. Bebeğinizin soğuk algınlığı neticesinde burun akıntısının arkaya doğru giderek solunum borusuna zarar vermesinden ötürü meydana gelebilir. Eğer çocuğunuzun çevresinde sigara içiliyorsa sigaranın dumanı çocuğun nefes alışverişini etkileyeceğinden bebeklerde gece öksürüğü nöbetinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Bebeklerde gece öksürüğü sorununa karşı dikkat edilmesi gereken en temel husus bu soruna karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğidir. Yanlış uygulanan bir durum bebeğinize zor anlar yaşatabilir. Bebeklerde gece öksürük sorununu önlemek isterken çocuğunuzun başka bir rahatsızlığa yakalanmasına neden olabilir.

Bebeklerde Gece Öksürüğü Nöbetine Karşı Yapılması Gerekenler
  • Bebeğinizde meydana gelen öksürük balgam şeklinde ise bu durum için kesinlikle öksürük şurubu kullanılmaması gerekir. Çünkü bu durum öksürüğün azalmasına değil, öksürükle beraber balgamın sökülüp atılması önemli bir husustur. Öksürdüğü esnada bebeğinizin bedeninin yüzükoyun olarak dizinize yatırın. Sırt kısmına hafif hafif vurmak suretiyle balgamın çıkarılmasına yardımcı olur.
  • Bebeklerde gece öksürük durup dururken kuru bir şekilde başlamış ise eğer, boğazına yabancı bir cisim kaçma ihtimali söz konusu olabilir. Eğer kaçmış ise mutlaka çıkarılması gerekir. Bu cismi çıkarmak ile uğraşın. Eğer çıkarmayı beceremezseniz en yakındaki bir sağlık kuruluşuna götürmeniz gerekmektedir.
  • Bebeklerde gece öksürük sorununa karşı bebeğinizin yastığının altına destek koymak suretiyle dik yatırılmasını sağlayın. Burnundan gelen sümüğün boğazından aşağıya kayarak tahriş olmasını da engellemiş olacaksınız. Yan ya da yüzükoyun yatırmak da bebeğinizin boğazının tahriş olmasını önleyecektir.
  • Öksüren bebeğinizin odasının sürekli olarak havalandırılması da oldukça önemli bir husustur. Bunun yanı sıra sürekli olarak nemli bir ortamın olması solunum yolunun daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bu durumda beraberinde bebeklerde gece öksürük nöbetini önlemek mümkündür.
  • Çocuğunuzun yanında kesinlikle sigara içilmemesi gerekir. Bebeğinizin girmedi herhangi bir odada dahi sigara içilmemesi gerekir. Sigara dumanı hava zerrecikleri yardımıyla bebeğinizin yanına taşınır ve ona zor anlar yaşatabilir.
  • Yatmadan hemen önce çocuğunuzun boğaz kısmına yumuşatmak amacıyla ılık bir şeylerin verilmesi gerekir.
  • Bebeklerde gece öksürüğü sorununa karşı süt verilmesi uygun olmayabilir. Zira 6 aylıktan büyük bebekler için süt verilmesi salgı oluşumunu arttıracaktır. 18 aylıktan büyük çocuklar için ise birkaç damla ılık su içinde eritilmiş haldeki bala katılarak verilebilir.

Bebeklerde Gece Öksürüğü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boza Öksürüğe İyi Gelirmi

Boza Öksürüğe İyi Gelirmi

Öksürük Nasıl Kesilir?

Öksürük Nasıl Kesilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Levopront Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Levopront Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürükle Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Öksürükle Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir?