Boğaz Ağrısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Boğaz Ağrısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Boğaz ağrısı ve öksürük sorunları genellikle birbirleriyle bağlantılı olarak meydana gelen problemlerdir. Bu nedenle meydana gelen öksürük ya da boğaz ağrısı sorunu birbirini tamamlayıcı özellikler göstermektedir. İnsanlarda genellikle bir soğuk algınlığı ya da nezle sorunlarında meydana gelen bu durum, müdahale edilmediğinde basit bir hastalığın bile çok ciddi bir rahatsızlığa dönüşmesine neden olabilir. Bu nedenle boğaz ağrısı ve öksürük sorunu yaşayan insanların bu hastalığı önemseyerek en azından bir kez bile olsa muayene olmaları gerekmektedir.

Boğaz ağrısı ve öksürük, bazen çok basit nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Örneğin kişinin bulunduğu bölgenin havasının kirli olması ya da kişinin bir gün önceden boğazını tahriş edici içecekleri tüketmiş olması durumları boğaz ağrısı ve öksürük sorununun oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle alınacak bazı önlemler bu sorunun ortadan kalkması için yeterli olacaktır.

Boğaz ağrısı ve öksürük, bir hastalık olarak düşünüldüğünde tıbbi olarak farenjit olarak ele alınmaktadır. İnsanlarda sık sık karşılaşılan bu rahatsızlıkta kesinlikle tedavi yapılmalıdır. Bu durumda gerekli olan tedaviler yapılmadığında birçok zaman çok daha farklı solunum hastalıkları ortaya çıkacaktır. Eğer boğaz ağrısı ve öksürük sorunu farenjit nedeniyle ortaya çıkmışsa bilinmelidir ki bu rahatsızlık en sık karşılaşılan boğaz enfeksiyonu hastalığıdır ve bu nedenle çok daha fazla dikkat edilmelidir.

Boğaz Ağrısı ve Öksürüğe Neden Olabilecek Hastalıklar

Soğuk Algınlığı: Günümüzde meydana gelen boğaz ağrısı ve öksürük problemi farenjit probleminden sonra en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Bu nedenle soğuk algınlığı durumunda meydana gelen boğaz ağrısı ve öksürük problemi için farklı önlemler alabilirsiniz.

Mononükleoz: Bu hastalıkta da meydana gelen problemlerden biri boğaz ağrısı ve öksürük rahatsızlığıdır. Bu nedenle mononükleozun da insanlarda boğaz ağrısı ve öksürük belirtisine neden olabileceği bilinmelidir. Böyle bir rahatsızlığın var olması ya da daha önceden yaşanmış olması doktorunuzun bilmesi gereken bir durumdur.

Kızamık ve Su Çiçeği: Aşırı bir şekilde ilerlemediği sürece insanlarda sadece boğaz ağrısı belirtisine neden olan bu rahatsızlık belli bir süre sonra hem boğaz ağrısı hem de öksürük problemine neden olabilmektedir.

Bademcik İltihaplanması: Bu hastalık direk olarak boğazda yutkunma sırasında ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Fakat bu hastalık aynı zamanda kişide balgam oluşumuna ve doğrudan öksürük problemine neden olacaktır.

Neler Yapılabilir?
  • Bu gibi durumlarda vücuda daha fazla enfeksiyon girmemesi için özellikle hijyen kurallarına çok daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için en çok kullanılan çatal bıçak ve diğer mutfak gereçlerinin çok temiz bir şekilde kullanılması gerekmektedir.
  • Boğazı tahriş edecek soğuk ya da aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden bir süre uzak durmanız yine boğaz ağrısı ve öksürük sorunlarının ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
  • Sigara ve diğer tütün ürünleri bir yandan boğazınızı tahriş ederken bir diğer yandan da vücudunuza çok yoğun bir şekilde enfeksiyon girmesine neden olarak sizleri çok zor durumlara düşürebilir. Bunun için en azından kısa bir süre sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durun.
  • Bol bol nemli ortamlarda solunum yapın. Bunun için odanızı bol bol nemlendirebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Allerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Allerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?