Sinüzit ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Sinüzit ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Yurtdışında yapılan son araştırmalara göre, kronik öksürüğü olan her üç hastadan birinde sinüs iltihaplanması tespit edilmiştir. Özellikle özel kliniklerde yapılan bu araştırmalar, kronik öksürük hastalığı olan bireylerde sinüzit hastalığının da yaygın olabileceğini ortaya koymaktadır.

Sinüzit ve Öksürüğün Birlikte Görülmesi

Arada sırada abartılı olmayan bir şekilde öksürmek, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Ancak bazı durumlarda, öksürük kronikleşebilir. Kronik öksürük, genellikle iki ay veya daha uzun süre devam eden öksürük olarak tanımlanır. Öksürmek genel olarak ciddi bir sorun belirtisi olmasa da, hastalar için oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Kronik öksürüğün altında yatan nedenlerden biri de sinüslerin iltihaplanmasıdır. Muayene edilen hastaların büyük bir bölümüne sinüs iltihaplanması tanısı koyan birçok hekim, sinüzit hastalığının kronik öksürüğü olan hastalar arasında daha yaygın olduğunu düşünmektedir. Bu hastalarda tespit edilen diğer hastalıklar ise şunlardır:

  • Rinit
  • Reflü
Kısacası, kronik öksürüğü bulunan her üç hastadan bir tanesi de aynı zamanda sinüzit hastası olabilir.

Sinüzit ve Boğaz Tahrişi

Sinüzit hastalığı boğazı tahrip edebilir ve öksürüğe sebep olabilir. Bunun temel sebebi, sinüzite bağlı olan geniz akıntısıdır. Öksürük şikayeti olan kişilerde, sinüzit tanısı ve tedavisi biraz güç olabilir. Uygun tedavi şekli, sinüs iltihabının ciddiyetine bağlı olarak yapılmalıdır.

Kronik Öksürük ve Tedavi

Uzmanlara göre, kronik öksürük hastalığının belirli bir sebebini bulmak genellikle zordur. Eğer öksürük devam ediyorsa, büyük ihtimalle yanlış bir teşhis konulmuş veya tedavi yeterli gelmemiş demektir. Bu durumda şunlar yapılabilir:

  • Farklı bir uzman görüşü alınabilir.
  • İleri tetkikler yapılabilir.
  • Mevcut tedavi gözden geçirilebilir.
Ekstra Bilgiler

Sinüzit ve öksürük ilişkisi göz önüne alındığında, hastaların yaşam kalitesini artırmak için hem sinüzit hem de öksürük tedavisinin eş zamanlı olarak yapılması önemlidir. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek ve alerjenlerden kaçınmak da hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyebilir.

Sinüzit ve Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tansiyon İlaçları Öksürük Yapar mı?

Tansiyon İlaçları Öksürük Yapar mı?

Güncel

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi