1 Aylık Bebekte Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

1 Aylık Bebekte Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerin hava yolları çok dar olması nedeniyle en ufak bir nem değişikliği ile hava akımı küçük hava yollarını tıkamasına ve bebeklerin öksürük ve hırıltısına neden olabilir. Bebekte ateş bulunmuyorsa ve huzursuz değilse yapılacak en iyi durum bebeğin bulunduğu ortamı güzelce bir havalandırmak, bebeğin burnunu devamlı temiz tutmak (Bunun için serum fizyolojik) yeterli olur. Bu öneriler geneldir. Ancak 1 aylık bebekte öksürük rahatsızlığı için en iyi tavsiye, şikâyetleri dinleyip ve bebeği muayene eden bir doktorun önerisidir. Bir bebeğin öksürüğü için çok önemli bir nedeni olabileceği gibi hafif bir enfeksiyon sonucu da öksürebilir.

Bebeklerde Öksürük Türleri

Kuru Öksürük: Soğuk algınlıkları, grip veya alerji esnasında görülür. Boğazın geniz arkasında oluşan ve damlama halinde olan akıntıyı temizlemek için meydana gelen öksürüktür.

Islak Öksürük: Salgılardan dolayı meydana gelen bir öksürüktür. Nefes yollarında bakteriyel bir enfeksiyon olduğunda oluşur. Bir salgı veya mukus (balgam) bebeğin nefes yollarında bulunduğu vakit mikroplarla beraber bu öksürük ortaya çıkar. 4 ayın altında olan bebeklerde öksürük olursa bu durum önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Soğuk kış aylarında öksürüğü çok olan bir süt çocuğunda RSV (Respiratuar Sinsidyal Virüs) denilen bir viral enfeksiyon olabilir.

1 Aylık Bebeklerde Öksürük Sebepleri Nelerdir?
  • Soğuk Algınlığı veya Grip: Bebeklerde soğuk algınlığı belirtisi, öksürüğün yanında burun akıntısı ile boğazda bir gıcık ve beraberindeki öksürük kesik ve kuru bir öksürük sesidir. Ateş 38.5'in üzerinde ise doktora götürmek doğru olur.

  • Krup: Bebek gecenin herhangi bir saatinde uyanıp havlar şeklinde bir öksürük ve solunum sıkıntısı gösterirse krup düşünmek gerekir. Çok şiddetli öksürük ve nefes darlığı varsa mutlaka acile gitmek gerekir.

  • Zatürre: Zatürrede balgam yeşil veya sarı renkte olur. Hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

  • Bronşiolit veya Astım: Bronşiolit veya astım burun akıntısı ve kuru öksürük olur. Ağır bir bronşiolit hayat tehdit edebilir. Mutlaka hastaneye gidilip, bir çocuk uzmanına gösterilmelidir.

  • Boğmaca: Hayatı tehdit eden bakteriyel bir enfeksiyondur. Ancak günümüzde; difteri, tetanos, boğmaca karma aşılarının yapılması ile azalan bir enfeksiyondur.

  • Yabancı Cisim Aspirasyonu: 1 aylık bebekte öksürükle beraber nefes darlığı ve rengi mavi mor renk olur. Hemen ambulans çağrılır. Başını bir tarafa çevirip, sırtına vurmak gerekir.

Acil Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

1 aylık bebekte öksürükte, kuru öksürük, burun akıntısı ile ateşi yokken, burun akıntısı olursa ve 5-7 günden fazla sürerse, ıslak ve kuru öksürükte ateş 38.5'in üstündeyse, göğsünden ince ıslık sesleri geliyorsa ve nöbetler halinde öksürük geliyorsa hemen doktora başvurmak gerekir.

Sonuç

1 aylık bebeklerde öksürük, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin dikkatli olması ve bebeğin öksürük belirtilerini izleyerek gerektiğinde bir doktora başvurması önemlidir. Bebeklerin sağlığı için en doğru ve güvenilir bilgi, her zaman uzman bir doktor tarafından sağlanacaktır.

1 Aylık Bebekte Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

Sinecod Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinecod Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Reflü Öksürük Yapar mı?

Reflü Öksürük Yapar mı?

Bitkisel Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Güncel

Öksürük Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük