Boğaz Kaşıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Boğaz Kaşıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kaşıntısı ve Öksürük

Genellikle kış ve sonbahar aylarında daha sık görülen boğaz kaşıntısı ve devamında oluşan öksürük, insanın nefes almasını zorlaştıran ve aşırı rahatsızlık veren bir durumdur. Boğaz kaşıntısı ve öksürük, genellikle ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmez. Özellikle soğuk algınlığı sonrasında ortaya çıkan üst solunum yolu problemleri olarak bilinir. Bu enfeksiyon sonucunda kişinin boğaz bölgesinde oluşan kaşıntı ve öksürük rahatsızlık verse de, genellikle önemli bir sağlık problemi değildir. Boğaz kaşıntısı sonucunda istek dışı öksürük görülebilir. Bu durum gün içinde yaşansa da, özellikle gece uyku sırasında daha da şiddetlenerek kişiyi rahatsız edici ve sinir bozucu bir hal alır. Şimdi boğazda kaşıntı sebepleri ve öksürük nedenlerini inceleyelim.

Boğazda Kaşıntı ve Öksürük Neden Olur?

Boğazda oluşan sinir bozucu kaşıntı ve öksürük nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Boğaz bölgesinde enfeksiyon
  • Alerjik hastalıklar
  • Boğazda oluşan kuruluk
  • Psikolojik faktörler

Boğaz Bölgesinde Enfeksiyon

Bakteri ve virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar boğaz bölgesinde kaşıntı ve öksürüğe neden olabilir. Soğuk nedeniyle biriken ve çoğalan bakterilerin bademcikleri sarması sonucunda boğaz kaşıntısı ve öksürük oluşur. Bu gibi durumlarda ilaç tedavisi öncesinde, gün içerisinde sürekli tuzlu su ile boğazın gargara yapılması faydalı olabilir.

Alerjik Hastalıklar

Alerjik durumlar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazı kişilerin yediği yiyecekler veya bahar alerjisi gibi durumlar hastalığı tetikleyen nedenler arasındadır. Bu sebeple hastanın öksürmesi söz konusu olabilir. Boğazda oluşan kaşıntı ve öksürüğün alerjik olduğu düşünülüyorsa, alerjiye neden olan etkenlerin bulunması ve bu etkenlerden uzak durulması önemlidir.

Boğazda Oluşan Kuruluk

Boğaz kuruluğu, boğaz bölgesinde kaşıntı ve öksürüğün en belirgin sebeplerinden biridir. Kuruluk, boğazda kaşıntı ve sonrasında öksürüğe yol açar. Bu durumda sık sık su içilmesi boğazdaki kuruluğu önleyecektir.

Psikolojik Etkenler

Bir toplum içinde aşırı strese girmek ve gerginlik yaşamak boğazda kaşıntıya ve öksürüğe neden olabilir. Ayrıca toplum içinde sinirli olmak da boğaz kaşıntısı ve öksürük durumunun ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Ekstra Bilgiler

Boğaz kaşıntısı ve öksürük durumunda, bol sıvı tüketmek, nemlendirici kullanmak ve tozlu, kirli ortamlardan uzak durmak faydalı olabilir. Ayrıca, bal ve zencefil gibi doğal ürünler de boğazı rahatlatabilir. Eğer belirtiler uzun süre devam ederse, bir doktora başvurmak önemlidir.

Boğaz Kaşıntısı Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Tedavisi

Öksürük Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer?

5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer?

Boğaz Kaşıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kaşıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi