Öksürük Hangi Hastalıkların Habercisi
15 Mayıs 2024

Öksürük Hangi Hastalıkların Habercisi

Öksürük hangi hastalıkların habercisi; Nefes yollarındaki sinir uçlarının uyarılması ve bu uyarılma ile akciğerlerdeki havanın solunum organlarını kasarak ve zorlayarak dışarı çıkması öksürük olarak adlandırılmaktadır. Ara sıra yaşanan, devamlılığı olmayan öksürükler nefes yollarında rahatsızlık yaratan maddeleri dışarı attıklarından sağlıklı bir eylem olarak bile sayılabilir. Bir anlamda öksürük yabancı uyaranlara karşı vücudun geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Fakat öksürük artar, uzun süre devam eder, öksürükle birlikte balgam görülürse bunlar hastalığa işaret eder, doktora görünmek gerekir. 3 haftadan kısa süren öksürükler akut öksürükler olarak tanımlanır, genellikle soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla birlikte görülür. 3 haftadan uzun süren öksürük ise kronik olarak adlandırılmakta ve ciddi bir sağlık sıkıntısına işaret etmektedir. Öksürüğün süresi, gelişimi, sıklığı takip edilmelidir. Öksürük tek bir hastalığın değil birçok farklı hastalığın habercisi olabilir. Anfizem, atelektazi, viral enfeksiyonlar, alerjik hastalıklar, astım, konjestif kalp yetmezliği bu hastalıklardan birkaçıdır.

En sık karşılaşılan öksürük tipleri ve görüldükleri hastalıklar
  • Alerjik burun akıntısı ile görülen öksürük; Akut öksürük olarak da geçen basit öksürük tipidir. Alerjik reaksiyona sebep olan sigara dumanı, egzoz gazı, ev işlerinde kullanılan temizlik ürünlerinin gazları, parfüm ve deodorant gibi ürünler, tozlu ortam aniden ortaya çıkan bu tip öksürüğe neden olur. Öksürük, bu ortamlardan uzaklaşıldığında kesilir. Alerjik ortama maruz kalmadıkça yeniden ortaya çıkmaz.
  • Yemek borusu hastalıklarına bağlı olarak gelişen öksürük; Yemek yerken ya da yemek sonrasında ortaya çıkan, yutma refleksinin iyi çalışmadığı durumlarda ortaya çıkan öksürük tipidir. Yemek yerken ortaya çıkan öksürük sıklıkla yaşlılarda ve yenidoğanlarda yemek borusu ile soluk borusu arasında geçiş bozukluğundan kaynaklanır. Anlık gelişebileceği gibi sürekli tekrarlanırsa doktor kontrolü ile yemek ve soluk borularında anomali aranır. Beyin fonksiyonunda bozulma olanlarda da benzer şekilde yemek borusu ile soluk borusu arasında anomali gelişmekte ve yaş ilerledikçe ya da beyin fonksiyonunda bozulma devam ettikçe anomali artmaktadır. Yemekten sonra ortaya çıkan öksürükler ise reflü, mide fıtığı, yemek borusunda cepleşme gibi hastalıkları akla getirir. Reflü öksürüğünde gece yatarken başı yukarıda olarak şekilde uyumak mide asidinin soluk borusuna ilerlemesini engelleyerek öksürüğü keser.
  • Akciğer Tüberkülozu; 5 haftadan uzun süre devam eden kronik kuru öksürük görülür. Kuru öksürük 3 hafta kadar sonra balgamlı ve zaman içinde balgamla birlikte kan görülen öksürüğe çevirir. Öksürükle birlikte göğüste ve sırtta ağrı, nefes darlığı ve ses kısıklığı gözlenir. Yakınmalar hafif başlar, yavaş ilerler. Sıklıkla başlarda başka hastalıklar ile karıştırılma olasılığı vardır

Öksürük Hangi Hastalıkların Habercisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni