Balgam Tedavisi İçin Neler Yapılır?
19 Haziran 2024

Balgam Tedavisi İçin Neler Yapılır?

Balgam, özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Astım ve kronik bronşit gibi göğüs hastalıkları geçmişi olan kişiler için balgamın vücuttan atılması veya vücut içinde kurutulması büyük önem taşır. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik eden öksürük ile ortaya çıkan balgam, tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bu makalede, balgam tedavisi için yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Balgam Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler
  • Doktora Gitmek: Balgamdan kurtulmak için yapılması gereken en önemli şey, doktora gitmektir. Doktor, hastalık öyküsünü dinleyerek gerekli tedaviyi belirler. Eğer balgam çıkarılamıyorsa, balgam söktürücü ilaçlar verilir. Yeterli görülmezse antibiyotik tedavisine başlanabilir. Tedaviden beklenen sonucun hızlı bir şekilde elde edilebilmesi için ilaçların düzenli kullanılması çok önemlidir. Hasta ilaçları kullandıktan sonra mutlaka kontrole çağrılarak ciğerlerine bakılmalıdır.
  • Sigara ve Alkolden Uzak Durmak: Doktor tarafından hasta, sigara veya alkol kullanıyorsa bunlardan uzak durması, hatta pasif içici bile olmaması tavsiye edilmelidir. Ayrıca hastaya bol sıvı alması gerektiği de hatırlatılmalıdır.
  • Soğuk Ortamlardan Kaçınmak: Balgam hangi nedenle oluşmuş olursa olsun, hastanın kendisine dikkat etmesi gerekir. Mümkün olduğu kadar soğuk ortamlardan uzak durulmalıdır. Çocuklarda biraz zor olsa da ağıza gelen balgamın yutulmadan tükürülmesi gerekir. Bu şekilde akciğer daha hızlı temizlenir. Çocuklara da bunun öğretilmesinde büyük yarar vardır. Onlar genellikle balgamı çıkarır ama boğazdan tükürmeyi başaramadıkları için geri yutarlar.
  • Ortamın Nemli ve Temiz Tutulması: Bulunulan ortamdaki havanın nemli ve temiz tutulmasına büyük önem verilmelidir.
  • Bitki Çayları: Alternatif tıbba olan güvenin artmasıyla daha kolay ulaşılabilen bitki çayları ile boğaz yumuşak tutulmalıdır. Bu çayları seçerken balgam söktürme özelliği bulunan otlara ağırlık verilmesi daha faydalı olur. Bu otların içerisinde ise elbette ki başı çeken ıhlamurdur. Normal zamanlarda da sürekli tüketilmelidir. Ihlamurun içerisine zencefil, tarçın katarak kaynatırsanız balgamın tedavisi için çok iyi gelir. Ayrıca bal ile tatlandırmayı da unutmayın.
  • Beslenme ve Vücut Direnci: Tüm akciğer hastalıklarında beslenme ve vücut direncinin güçlü tutulması çok önemlidir. Balgam tedavisi için besin değeri yüksek ürünlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Doktorun bu konuda hastayı bilinçlendirmesi gerekir. Örneğin, kuru incir çok iyi bir balgam söktürücüdür.
Ekstra Bilgiler
  • Buhar Tedavisi: Sıcak su buharı, balgamın yumuşamasına ve daha kolay atılmasına yardımcı olabilir. Bir kaba sıcak su koyarak buharını solumak, balgamın çözülmesine yardımcı olabilir.
  • Egzersiz: Hafif egzersizler, akciğerlerin daha iyi çalışmasını sağlar ve balgamın atılmasına yardımcı olabilir. Ancak, aşırı efor gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • Doğal Balgam Söktürücüler: Bal, limon, zencefil gibi doğal ürünler, balgam söktürücü özellikleri ile bilinir. Bu ürünleri düzenli olarak tüketmek, balgamın atılmasını kolaylaştırabilir.

Balgam tedavisi için yukarıda belirtilen yöntemler, hastalığın seyrine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, herhangi bir tedavi yöntemine başlamadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Balgam Tedavisi İçin Neler Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Güncel

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

1 Yaş Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Aşırı Öksürüğe Ne İyi Gelir?