Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Hamilelikte Öksürük, hamile olmadan önceki öksürüklere nazaran daha zor olur. Çünkü öksürme sırasında karında oluşan baskı anne adayını daha fazla rahatsız edebilir. Gebelikte anne karnında bebeğin güzel beslenip sağlıklı gelişmesi çok önemlidir. Hamile kaldıktan sonra anne bebek için dikkat etmeye çalışırken kendi sağlığı için de dikkat etmelidir. Fazla soğuk gıdalar ve soğuk içecekler tüketilmemelidir. Hamilelikte öksürük sorununuz olduğunda mutlaka doktora gitmeli ve tavsiyelere uymalısınız. Bitkisel içecekler içinde doktorunuza danışıp uygun görürse kullanmalısınız.


Hamile kişide öksürük varsa sabah kalktığında ilk olarak bir bardak ılık su içmelidir. Eğer içerisine bal ve limon katılırsa içildiğinde boğazı yumuşatarak rahatlama sağlar. Günde iki adet elma yemek ise astım rahatsızlığına iyi gelebilir. Bunun dışında elma tüketilirse, bağırsak düzensizliği sorununu giderir, kabızlığa iyi gelir. Öksürüğü ortadan kaldırmak için hamilelikten önce kullandığınız öksürük şurubu ve haplarını kesinlikle kullanmayın. Bunun için size doktorunuz uygun ilaç verecektir. Aksi taktirde bebeği riske atarsınız. Çünkü hamilelikte bilinçsiz herhangi bir ilaç kullanımı çok zararlıdır. Gebelikte öksürüğü geçirmenin en güzel ve uygulanabilir yolu bol sıvı ve su tüketilmesidir.

Hamilelikte öksürüğe yakalandığınızda sabah, akşam olmak üzere iki kere tuzlu su ile gargara yapılması da yarar sağlayabilir. Eğer tuzlu su ile gargara yapma yöntemini aşırıya kaçırırsanız o zamanda boğaz da tahriş ve yara oluşabilir. Öksürük şiddetli ve çoksa bunun için doktor muayenesini çok ertelememenizi öneririm. Doktorunuzun sizin için verdiği tedavi yöntemlerini, harfiyen uygularsanız öksürüğünüzü geçirebilirsiniz. Bunun yanında dinlenmeye daha fazla zaman ayırmalısınız.

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte aşırı öksürmenin anne karnındaki bebeğe hiçbir şekilde zararı olmaz. Çünkü gebelik kesesi içerisinde bulunan su, bebeği öksürürken ve hapşırırken olan sarsıntılardan koruyor. Bebek her ne kadar güven içinde olsa da annenin öksürmesi kendisinde çok rahatsızlık oluşturur. Şişkin ve gergin olan karına hapşırırken ve öksürürken oluşan basınçtan dolayı anne adayı etkileneceğinden annede karın ağrıları oluşabilmektedir. Hamileliğin son zamanlarında gebe kadının vücudunda, hormonlar sebebi ile kemiklerinde açılmalar, yumuşamalar ve gevşemeler oluşabilir. Bu oluşumlar esnasında anne adayının öksürmesi halinde özellikle sırt bölgelerinde ağrılar oluşabilir.

Hamilelikte Bitki Çayları ile Öksürüğü Engellemek

Sizde evinizde öksürüğünüz için bitki çayları yaparak buna engel olabilirsiniz. Bitkisel çay yapmak için önce su kaynatın. Elmayı yıkayın kabuğunu soyun ve kabuğu kaynattığınız suyun içine atın. Ardından ıhlamur, zencefil ve tarçın ilave edin. Öksürüğün yanı sıra grip ve burun akıntınız varsa içerisine limonda ekleyebilirsiniz. İsterseniz biraz tatlandırmak içinde bal ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız bitki çaylarını taze tüketmenizde yarar var. Çünkü taze tüketildiği zaman daha etkili ve faydalı olur. Bu yüzden her gün taze olarak yapmalısınız. Bu bitkisel çay tarifini uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Olabilecek herhangi durumların önüne geçin.

Hamilelikte Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Nasıl Kesilir?

Öksürük Nasıl Kesilir?

Popüler İçerikler

Öksürük Tedavisi

Öksürük Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tansiyon İlaçları Öksürük Yapar mı?

Tansiyon İlaçları Öksürük Yapar mı?

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük

Bricanyl Öksürük Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Bricanyl Öksürük Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Bebeklerde Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi