Öksürük Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Öksürük Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük, boğaz ve solunum yollarının açıklığını koruyabilmesi için zaman zaman oluşan bir reflekstir. Öksürük vücut için birçok önemli rol oynar. Öksürük ile oluşan refleks sayesinde vücuda zarar verecek yabancı maddeler, virüsler ve farklı sıvılar akciğere ulaşamaz. Nefes yollarında bulunan sinir uçları uyarıldığında öksürük devreye geçer. Öksürük sayesinde solunum yollarında bulunan ve zarar verebilecek maddeler dışarı atılarak vücut temizlenmiş olur.

Öksürük Neden Olur?

Viral enfeksiyonlar: Soğuk algınlığı, grip ve bronşit gibi yaygın görülen enfeksiyon hastalıkları, öksürüğe neden olan hastalıklardır. Bu tür hastalıklar fazlaca mukus üretimine yol açar ve bu sayede öksürük tetiklenmiş olur.

Geniz Akıntısı: Boğazın arka kısmından akışı gerçekleşen mukus, öksürüğün kronik bir hal alarak sürekli devam etmesine yol açabilir.

Alerjenler: Vücut dışarıdan maruz kaldığı maddelere karşı oldukça hassas bir yapıdadır. Bu tür maddeler vücudun maddelere karşı farklı tepkiler vermesine neden olur. Bu maddelere verilecek en güzel örnek sigaradır. Sigara içiyor olmak ya da sigara içilen ortamlarda bulunmak akciğerlere zarar vermekte, tepki olarak da öksürük oluşabilmektedir.

Öksürüğe yol açan bir diğer zararlı maddeler ise kimyasal içerikli maddeler, hava kirliliği, temizlik malzemeleri, parfüm olarak sıralanabilir. Öksürük bu tür maddelere karşı refleks olarak ortaya çıkar ve solunum yollarının bu maddelerden temizlenmesine yardımcı olur.

Sigara: Sigaranın içeriğinde bulunan birçok zararlı madde vücuda alınarak akciğerlere kadar ulaşır ve akciğerin rahatsız olmasına yol açar. Akciğer bu rahatsızlıktan kendini koruyabilmek için öksürük oluşumuna neden olur.

Astım: Astım solunum yollarının tıkanması sonucu oluşum gösteren bir rahatsızlıktır. Solunum yollarının tıkanması ile öksürük ortaya çıkar.

Stres: Geceleri görülmeyen ancak gündüzleri ortaya çıkan öksürüğün başlıca nedenlerinden birisi strestir. Bazı vakalarda sinir anında öksürük istemsiz bir şekilde ortaya çıkabilir.

Reflü: Midede bulunan asit yemek borusuna kadar ulaştığında sinirlere baskı uygulayarak öksürüğe neden olabilir.

Kullanılan İlaçlar: Özellikle hipertansiyonu kontrol altında tutmak için kullanılan ACE inhibitörleri çoğu kişide kronik öksürüğe yol açabilir.

Akciğer Kanseri: Sigara içmeyen bir kişide kronikleşmiş bir öksürük mevcutsa bu durum akciğer kanserinin habercisi olabilir. Sigara içen kişilerde oluşan kronik öksürük ise direkt olarak akciğer kanseri belirtisi olabilir.

Öksürük Nedenleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi?

Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Öksürük Nedir?

Öksürük Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aşırı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler?

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler?

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Boza Öksürüğe İyi Gelirmi

Boza Öksürüğe İyi Gelirmi

Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı

Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı

Güncel

Öksürük Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi