Vicks Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Vicks Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Vicks Öksürük Şurubu: Vicks Şurubun etken maddesi Guaifenesin'dir, herkesin bildiği üzere soğuk algınlığının yaşandığı dönemde ve öksürük gibi alerjik tetikleyici ögeleri bulunan ve nefes sorunu yaşayan kişilerde çok etkili bir ilaç olarak kullanılır. Eskiden sadece krem şeklinde bulunan vicks, krem olarak hemen hemen her evde bulunurdu. Şimdi ise vicks kremle birlikte, vicks şeker biçiminde tablet, vicks şurup gibi birçok kullanım alanına sahip geniş bir yelpazesi vardır. Bunların içinde en etkili olanı ise vicks öksürük şurubudur

Vicks Öksürük Şurubu Ne İçin Kullanılır

Vücutta meydana gelen doğal bir kimyevi yani histamin ismi verilen kimyasal nedeniyle oluşan öksürük, ödem, boğaz tahrişi, kaşıntı, gözlerde sulanma benzeri belli başlı alerjik rahatsızlıkların önüne geçmeyi amaçlayan bir ilaçtır ve etkisi çok fazladır. Tıp dilinde en tesirli bir antihistaminik bir ilaç olan vicks öksürük şurubu ayrıca, burunda var olan kan damarlarının genişlemesinden dolayı oluşan ve nefes almayı zorlaştıran durumlar içinde, damarı daraltıp, büzerek rahatlamayı sağlar. Bazı solunum yolu şikâyetlerinde en büyük sorun öksürüktür. Vicks Öksürük şurubu, beyinde öksürük refleksini sağlayan uyarı merkezini baskılayarak yavaşlamasını sağlayıp, bu şekilde öksürük seviyesini azaltmakta ya da tam olarak yok etmektedir.

Vicks Öksürük Şurubuİçin Bilinmesi Gerekenler
  • Bu ilacın etken maddesi için bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanması önerilmez.
  • Sigara içenlerde oluşan öksürük ve soğuk algınlığına bağlı olarak soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, nezle, boğaz iltihabı, farenjit, boğmaca ve kızamığa bağlı öksürük tedavisi içinde kullanılır.
  • Vicks öksürük şurubu ilacının kullanımı esnasında boğaz tıkanıklığını hafifletmek ve boğazın yumuşamasını sağlamak için bol olarak sıcak sıvı tüketilmesi iyi olur.
  • Vicks öksürük şurubu ilacının kullanılmasına rağmen öksürük kesilmezse doktora başvurunuz.
  • Bu ilacı iki yaş altı çocuklar için kullanmayınız.
  • İlacın kullanımı sırasında düşünce ve reaksiyonlarını bozabilecek yan etkilere sahip olmasından dolayı, araç ve makine kullanılacaksa ya da dinç ve uyanık kalmayı gerektiren bir aktivasyon yapılacaksa dikkatli davranınız.
  • Hamilelik dönemi ve emzirme dönemi içinde doktora danışılmadan bu ilacı almayınız.
Vicks Öksürük Şurubunun Kullanım Şekli

Doktor tarafından bu ilaç nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanılması gerekir. Tedavi süresi boyunca lütfen doktorun talimatına uyunuz. İlacı doğru bir dozda aldığınızdan emin olmak için, bir ölçüm kabı ile ya da ölçüm kaşığıyla alınız. Evde bulunan yemek kaşığı kullanmayın.

Vicks Öksürük Şurubunun Olası Yan Etkileri Nelerdir?
  • Nefes almada güçlük, karın ağrısı, kurdeşen, yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişlik benzeri bir durumla karşılaşıldığında doktora bilgi veriniz.
  • Mide bulantısı ile kusma gibi hafif yan etkileri olabilir.

Vicks Öksürük Şurubu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Güncel

Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Kuru Öksürük Nasıl Geçer