Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?
24 Haziran 2024

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir

Özellikle kış aylarında çocuklarda öksürük yaygın olarak görülen bir durumdur. Çocuklarda öksürük, bir hastalık belirtisi olabileceği gibi solunum yollarında veya boğazda tahriş edici bir maddeye karşı bir tepki de olabilir. Kuru gıcıklı öksürük genellikle ciddi bir sorun değildir, ancak balgamlı öksürük, solunum yollarındaki veya akciğer enfeksiyonlarındaki balgamın sökülmesini sağlar. Öksürüğe genellikle nefes alırken ses gelmesi, yutkunmada güçlük, burun tıkanıklığı, huzursuzluk, ateş ve nefes almada zorluk gibi belirtiler eşlik eder. Çocuğun çevresinde sigara içiliyorsa, bu durum solunum yollarını tahriş eder ve kuru öksürüğe neden olur. Ayrıca, kulak enfeksiyonları da kuru öksürüğe yol açabilir.

Çocukların Öksürüğünde Neler Yapılmalıdır?

  • Çocuktaki öksürük balgamlı ise kesinlikle öksürük şurubu kullanmayın. Böyle bir durumda öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle birlikte balgamın atılması çok önemlidir. Öksürük sırasında çocuğu yüzükoyun olarak dizinize yatırın ve sırtına hafifçe vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun.
  • Gece öksüren çocuğun yastığının altına destek koyarak daha dik yatmasını sağlayın. Bu, sümüğün boğazdan aşağıya kayarak tahrişe yol açmasını önler. Yüzükoyun ve yan yatırmak da işe yarar.
  • Öksürüğü olan çocuğun odasını sürekli nemli tutun. Camı hafif aralık bırakarak odanın havasının kurumasını engelleyin. Yanında çaydanlıkta su da kaynatabilirsiniz.
  • Yatmadan önce çocuğa boğazını yumuşatmak için ılık içecekler verebilirsiniz.

Çocuklarda Öksürüğe İyi Gelen Doğal Çözümler

Karışık Çay: Bir kabın içerisine 1 adet elmanın kabuğunu soymadan, çekirdekleriyle birlikte dilimleyin. İçerisine bir tutam ıhlamur, 1-2 tane karanfil, 1 tarçın kabuğu ve 1 dilim limon ilave ederek kaynatın. Ilık olarak bal ile tatlandırarak çocuğunuza içirebilirsiniz.

Pekmez ve Karabiber: İki tatlı kaşığı dut pekmezinin içine biraz karabiber ilave edip, çocuğunuza günde 1 kaşık verin.

Karışık Çay: Hatmi çiçeği, okaliptüs, nane, ıhlamur, meyan kökü, dal tarçın, kekik, ada çayı ve elma kabuğunu karıştırarak demleme usulü çay yapın ve çocuğunuza içirin.

Ihlamur ve Ayva Yaprağı: Ayva yaprağı ve ıhlamuru birlikte kaynatın, çay gibi içirin.

Bal: Öksürüğü doğal şekilde bastırmaktadır. Ancak çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır. 2-5 yaş arası çocuklara yarım tatlı kaşığı, 12 yaşından büyük çocuklara 2 tatlı kaşığı verilmesi uygundur. 1 yaşından küçük çocuklara kesinlikle verilmemelidir.

Limon Suyu: Bir fincan sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı taze limon suyu ekleyin. Öksüren çocuğa günde 2-3 defa içirin.

Elma Sirkesi: 1 su bardağı suya, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edin, iyice karıştırarak çocuğunuza içirin.

Soğan Suyu: 1 tatlı kaşığı soğan suyuna yarım tatlı kaşığı bal ilave edin. Bu şekilde 3-4 saat bekletin ve sonra çocuğunuza içirin.

Anason Tohumu: 1 çorba kaşığı dövülmüş anason tohumunu, yarım kupa kaynamış suya ilave edin. Yarım saat demlemeye bırakın ve sonra süzgeçten geçirin. Daha sonra miktarı azalana kadar ağır ağır kaynatın. Sonrasında 2 fincan bal ilave edin. Bu karışımı cam kavanoza koyarak buzdolabında bekletin. Bu şekilde 2 ay kadar saklayabilirsiniz. Çocuğunuza yarım tatlı kaşığı yedirin.

Öksürük, çocuklarda yaygın bir sorun olabilir ve doğru tedavi yöntemleri ile yönetilebilir. Yukarıdaki doğal çözümler, öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ancak, öksürük şiddetliyse veya uzun süre devam ediyorsa, mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Tedavisi

Öksürük Tedavisi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Güncel

Alerjik Öksürük Hangi Doktor Bakar?

Alerjik Öksürük Hangi Doktor Bakar?

Güncel

Öksürüğe Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu

Öksürüğe Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu