Geniz Akıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Geniz Akıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geniz akıntısı öksürük, sinüsler ve burun vücudu bakteri ve virüslerden korumak için mukus üretirler. Mukus üretimi gribal enfeksiyonlarda ve soğuk algınlığında en üst seviyeye çıkmaktadır. Eğer mukus burun ile dışarıya atılırsa sümük adı verilmektedir. Sinüslerdeki veya burun içindeki mukusun içeri yani boğaza doğru akmasına geniz akıntısı denilmektedir.

Eğer vücut bazı bakteri ve virüsler nedeni ile ürettiği bu mukus sıvısını dışarı atamazsa içeri doğru akmaya başlar ve bu akıntı özellikle geceleri gıcık şeklinde insanları uykusundan uyandıracak şekilde şiddetli olarak geniz akıntısı öksürüğe dönüştürebilir. Özellikle yatarken ortaya çıkmasının sebebi ise yatar vaziyette iken daha fazla mukusun içeri akmasıdır. Yine aynı şekilde sinüzit rahatsızlığı olanlarda sürekli geniz akıntısı yaşayan hastalardır. Sinüzit hastaları gecenin yanı sıra gündüzleri de çok şiddetli öksürük nöbetleri geçirmektedirler. Çünkü sinüzit rahatsızlığı olanların mukus denilen sıvıyı hiçbir durumda dışarı atamamasından kaynaklanmaktadır. Geniz akıntısı renksiz ise bu birkaç gün içinde zamanla kendiliğinden geçecektir. Eğer koyu yeşil renkli ise bakteri ve virüs etkenli olduğu için mutlaka Uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Geniz Akıntısı Öksürük Belirtileri Nelerdir?
  • 4 veya 5 gün devam eden rahatsızlık sonunda bazen 2-3 hafta geniz akıntısı devam etmektedir ve bu geniz akıntısı öksürüğe neden olmaktadır.
  • Yetişkinlerde kronik farenjit sık sık yaşanmaktadır ve bu kronik farenjit geniz akıntısına neden olmaktadır.
  • Alerjik nezlesi yaşayan kişilerde geniz akıntısı çok uzun bir süre devam edebilir. Bu zamanda sinüzit gibi enfeksiyonlar geniz akıntısının sürekli olmasına sebep olmaktadır.
  • Alerjik nedenli olan geniz akıntısı özellikle bahar aylarında giriş dönemlerinde artış göstermektedir ve hava değişikliği geniz akıntısı şikâyetlerini fazlasıyla arttırmaktadır.
Geniz Akıntısı Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özellikle geceleri ve yatarken geniz akıntısı daha çok yoğun olduğu için daha çok öksürük yapmaktadır. Bu durum hastayı gece boyu uyutmamaktadır. Ayrıca bu durum evde bulunan diğer kişileri de rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlığı yaşamamak için veya kısa zamanda bu durumu atlatabilmek için mutlaka Uzman bir doktora gidip uygun bir tedavi yöntemi uygulanarak düzenli olarak ilaçları kullanmak gerekir. Bununla birlikte yatmadan önce geceleri papatya çayı içilmesi önemli oranda rahatlamayı sağlayacaktır. Bitki çaylarını sevmiyorsanız bir veya iki tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi de yiyebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi geniz akıntısı ve öksürüğe çok iyi gelecektir.

Evde Alınabilecek Diğer Önlemler

Geniz akıntısı öksürük tedavisinde evde alınabilecek bazı önlemler de bulunmaktadır. Bunlar:
  • Bol su içmek: Mukusun daha ince olmasına yardımcı olur ve daha kolay atılmasını sağlar.
  • Sıcak duş almak: Buhar, sinüslerin açılmasına yardımcı olabilir.
  • Yastığı yükseltmek: Yatar pozisyonda mukusun boğaza doğru akmasını engeller.
  • Nemlendirici kullanmak: Odanın nem seviyesini artırarak mukusun daha kolay akmasını sağlar.

Geniz akıntısı öksürük, yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyebilir ancak uygun tedavi ve evde alınabilecek önlemlerle bu durumu kontrol altına almak mümkündür. Mutlaka bir uzman hekime başvurarak doğru tedavi yöntemlerini öğrenmek ve uygulamak en sağlıklı yoldur.

Geniz Akıntısı Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boza Öksürüğe İyi Gelirmi

Boza Öksürüğe İyi Gelirmi

Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

Tansiyon İlaçları Öksürük Yapar mı?

Tansiyon İlaçları Öksürük Yapar mı?

Doğal Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Öksürük Sebepleri Nelerdir?