Öksürüğe İyi Gelen Şeyler?
21 Haziran 2024

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler?

Öksürük, çoğu kişi için yaygın ve rahatsız edici bir sorundur. Kısa süreli öksürük genellikle ciddi bir sağlık sorunu teşkil etmez ve vücudun savunma mekanizmasının bir parçası olarak kabul edilir. Ancak öksürüğün uzun süreli veya kronik hale gelmesi, altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir. Öksürük, tahriş, alerji, çevresel etkenler, sigara kullanımı veya bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Öksürüğün nedenleri arasında grip, boğmaca, bronşit, astım, zatürre, tansiyon veya kalp hastalıkları için kullanılan bazı ilaçlar, soğuk algınlığı, KOAH, sinüzit, larenjit, anfizem, akciğer hastalıkları ve kalp yetmezliği bulunabilir.

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Öksürük özellikle uzun süredir devam ediyorsa öncelikli olarak bir doktora başvurulmalı ve nedeni araştırılmalıdır. Nedeni tespit edildikten sonra nedene yönelik tedavi başlatılarak öksürük ortadan kalkabilir. Basit öksürüklerde ya da tedavi edilen öksürüklerde tedaviye destek amacıyla evde bazı yöntemler kullanılabilir:

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı, solunum yollarında ortaya çıkan enfeksiyonların yol açtığı tıkanıklık ve tıkanıklığın yol açtığı öksürüğün tedavisinde kullanılabilen bir bitki çayıdır. İki çorba kaşığı meyan kökü, iki su bardağı suyun içinde kaynatılır. On dakika demlendikten sonra günde iki defa öksürük için içilebilir.

Tuzlu Su

Tuzlu su, özellikle kuru öksürüğe karşı yaygın şekilde kullanılan alternatif tedavilerin başında gelir. Mukus salgısını dengelemek ve fazla mukusun giderilmesi, iltihapların yok olması için kullanılabilir. Bir çay bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı tuz eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışımla günde üç-dört defa gargara yapıldığında öksürüğe karşı faydalı olur.

Bal

Bal, öksürüğe iyi gelen şeyler arasında en popüler olan ürünlerden biridir. Bal öksürük tedavisinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bilindiği gibi antibiyotik etki yaratan bal, öksürükte en önemli tedavi yöntemidir. Enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan öksürük için sabah ve akşam tüketildiğinde çok faydalı olur. Bal, yoğurt, süt gibi ürünlere karıştırılarak tüketilebileceği gibi, ılık suya eklenerek veya sade olarak da tüketilebilir.

Kekik

Kekik, insanlık tarihinde öksürük için en çok kullanılan bitkilerden biridir. Antimikrobiyal özelliğe sahip olan kekik, enfeksiyon ve mikropların temizlenmesini sağlar. Havanda ezilerek limon ya da bal içine eklenip gün içinde bir yemek kaşığı alınabilir. Bunun yanı sıra çay şeklinde hazırlanarak da günde iki defa öksürük için tüketilebilir.

Biber

Karabiber başta olmak üzere diğer biber çeşitleri de öksürük için kullanılabilir. Karabiber, C vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Özellikle soğuk algınlığı, üşütme gibi nedenlerden dolayı oluşan öksürük tedavisinde başarıyla kullanılabilir. Bir su bardağı suyun içine karabiber veya kırmızı biber eklenip kısık ateşte kaynatılır. Acı olan karışıma bal eklenerek tatlandırılarak günde iki defa içilebilir.

Zencefil ve Nane

Zencefil, öksürük ne şekilde gelişiyorsa her şekli için faydalı bir bitkidir. Çay şeklinde zencefil demlenerek özellikle balgamlı öksürük için içilebilir. Kuru öksürük için zencefile bir miktar nane eklenip çay şeklinde demlenir. Nane de tıpkı zencefil gibi öksürüğü rahatlatır. Her ikisi ayrı ayrı hazırlanarak da içilebilir.

Ihlamur

Dört su bardağı suyun içine bir yemek kaşığı ıhlamur, bir tane limon kabuğu ve bir tatlı kaşığı kadar toz tarçın eklenip kaynatılır. Kaynayan karışımdan günde üç defa içilir.

Elma Kabuğu

Üç tutam kadar elma kabuğu kurutulur. Dört su bardağı suyun içine kurutulan kabuklar eklenip on dakika kaynatılır. Karışım süzgeçten geçirilerek gün içinde üç defa içilir.

Sarımsak

Beş diş sarımsak doğranarak iki su bardağı sütün içine eklenir. Kısık ateşte beş dakika kaynatılarak süzülür. Bardağa boşaltılıp üzerine bal eklenip sıcak olacak şekilde günde üç defa içilir.

Ekstra Bilgiler

Öksürük tedavisinde kullanılan bu doğal yöntemler, tıbbi tedaviye ek olarak kullanılmalıdır ve doktor tavsiyesi olmadan uzun süreli kullanılmamalıdır. Ayrıca, bol sıvı tüketmek, sigaradan uzak durmak ve nemli bir ortamda bulunmak öksürüğü hafifletebilir. Öksürüğün nedeni belirlenmeden herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmamalıdır.

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Mukotik Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mukotik Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürük Nedir?

Öksürük Nedir?

Ateş ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Ateş ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Nasıl Oluşur? Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Nasıl Oluşur? Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer?

6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer?

Güncel

Reflü Öksürük Yapar mı?

Reflü Öksürük Yapar mı?

Güncel

Şiddetli Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Şiddetli Öksürük Belirtileri ve Tedavisi