Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Gece kuru öksürük, özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Geceleri oluşan bu öksürükler, uyku düzenini bozarak genel sağlığı da olumsuz yönde etkileyebilir. Gece kuru öksürüğünün birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mevsim değişiklikleri
 • Üst solunum yolu hastalıkları
 • Alt solunum yolu hastalıkları
 • Alerjik reaksiyonlar
Aslında öksürük, boğazımızın ve solunum yollarımızın açık ve temiz kalması için gerekli bir reflekstir ve vücudumuz için önemli bir görevi vardır. Solunum yollarında bulunan sinir uçlarının uyarılması ile öksürük oluşur. Öksürük sadece soğuk algınlığı ya da alerjik reaksiyonlar sonucu değil, farklı hastalıkların da habercisi olabilir.

Geceleri büyük bir sorun haline gelen ve uyku düzenimizi alt üst eden gece öksürükleri ise genelde bulunduğunuz ortamdaki havanın çok kuru olmasından ya da alerjenlerin solunum yoluyla vücudumuza girmesinden kaynaklanabilir. Bu nedenle özellikle yattığınız odadaki havanın çok kuru olmamasına dikkat etmeli ve mümkünse havayı nemlendirmelisiniz. Bunun için buhar cihazı ya da farklı ısıtıcılar kullanıyorsanız (odun ya da kömür sobası gibi) üzerine su koyup buhar yapabilirsiniz.

Tüm önlemlerinize ve bitkisel çözümlere rağmen öksürüğünüz geçmediyse ve üç haftadan daha uzun bir süre devam ediyorsa mutlaka bir uzman hekime gidilmeli ve altta yatan neden araştırılmalıdır. Gece kuru öksürüğün sebebi bilinen birkaç hastalıktan biri olabilir. Bunlar, astım, alerjiler, reflü, bronşit, KOAH, verem, larenjit, zatürre, akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir. Aynı zamanda uzun süren kuru öksürük, göğüs ağrısı, hafif baş dönmeleri, bitkinlik, idrar kaçırma gibi olumsuz durumlara da neden olabilir.

Gece Meydana Gelen Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

 • İlk başta vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu sıvı alımını artırmalıyız. Çünkü sıvı alımı, gözle göremediğimiz mikropları, bakterileri ve diğer zararlı organizmaları vücudumuzdan dışarı atmanın en etkili ve doğal yoludur. Boğazımızı sürekli nemli tuttuğu için de öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Ada çayının da vücudumuza zarar veren bakterileri, mikropları ve hatta virüsleri yok edebilme gibi bir etkisi olduğu bilinmektedir. Öksürüğe iyi geldiği ve öksürüğü kısa sürede ortadan kaldırdığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ancak hamilelerin kullanmaması gereken bir çaydır.
 • Zencefil ve bal karışımı da etkili bir öksürük gidericidir.
 • Limonlu su ve bal karışımı, öksürüğü gidermek, bağışıklığı desteklemek ve vücuttaki mikropları yok etmek için iyi bir yoldur. Boğazı yumuşatarak öksürüğü hafifletmektedir.
 • Papatya çayı da yine kullanılacak alternatif bitki çayları arasındadır. Boğaz tahribatlarına iyi gelir ve boğazı yumuşatarak öksürüğü hafifletir.
 • Karabiber çayı, balgam söktürmede oldukça iyidir. Balla karıştırıldığında öksürüğü yatıştırmaktadır.
 • Kekik çayı da bronşit ve üst solunum yolları kaynaklı gece kuru öksürüklerine iyi gelmektedir. İçerisine bal karıştırıldığında etkisini daha çabuk göstermektedir.
Tüm bu doğal karışımları ve bitki çaylarını denediniz ama öksürüğünüz hala geçmediyse mutlaka bir hekime başvurmalı ve nedenini araştırmalısınız.

Gece Kuru Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kronik Öksürük Tedavisi

Kronik Öksürük Tedavisi

Gebelikte Öksürük Tedavisi

Gebelikte Öksürük Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Güncel

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?