Psikolojik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Psikolojik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Öksürük; Ortada hiçbir sebep yokken kendiliğinden meydana gelen öksürük türüne psikolojik öksürük denilmektedir. Tıp literatüründe bu durum psikojenik öksürük sorunu olarak tanımlanmaktadır. Bu sorun kişinin boğazına herhangi bir şey takılmadan meydana gelmektedir. Yani kişi kendisini sanki boğazına bir şey takılmış gibi hissettiğinden öksürebilir. Ancak ortada fiziksel açıdan herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Buna rağmen hasta öksürmek ister. Bu durumun farkında olsa bilene psikolojik öksürük sorununa karşı hâkim olmayabilir ve sürekli olarak bu durumu yerine getirmek isteri. Psikolojik öksürükte kişi öksürmediği zaman kendisinde bir eksiklik ya da sorun varmış gibi hissedebilir. Bunun için de öksürmek ile kendisini görevli kabul eder. Psikolojik öksürükte kişi kendisini öksürmemek için tutması oldukça zordur. Zira bu durum bir refleks haline gelmiştir. MBu tür öksürük türü alışkanlık öksürüğü ya da tik öksürüğü olarak da adlandırılmaktadır.

Tik Öksürüğü Neden Olur?

Bu durumun yaşanmasının iki temel nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kişinin duygusal anlamda bir sorun yaşamasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanı sıra ikinci neden olarak da kişinin psikolojik rahatsızlığı sebebi ile bu sorunlar karşılaşması mümkündür. Her iki sorun için de kişi zor durumda kaldığını düşünür ve öksürmeye başlar. Belirli bir süreden sonra bu durum tik ya da alışkanlık haline gelmektedir. Özellikle bu sorun çocuklarda ve ergenlerde görülmektedir.

Psikolojik Öksürükte Erken Tanı Nasıl Konulur?

Psikolojik öksürük sorununun psikojenik öksürük olarak bilindiğini belirtmiştik. Bu sorun ortaya çıkmadan önce belirtisi olarak kabul edilen temel hastalığın önüne geçilmesi gerekir. Aksi takdirde psikolojik öksürük için geri dönüşü mümkün olmaya bir duruma gelinmesi söz konusudur. Bunun için de Uzman bir psikiyatr desteği gerekebilir. Bu sebepten ötürü kişi doğrudan ya da dolaylı olarak yakalanmış olduğu psikolojik öksürük sorununa karşı bir an önce önlem alması gerekmektedir. Bu durum için de erken tanını konulması oldukça önemlidir. Tanı noktasında yapılacak birtakım incelemeler neticesinde teşhis konulması mümkündür. Bu teşhisin konulmasında ise alanında Uzman kişilerin görev alması gerekmektedir.

Psikolojik öksürük sorununda erken tanının konulması kişinin sağlığı için oldukça önemli bir husustur. Bunun ile kişi sosyal etkinliklerde zor durumda kalması da mümkündür. Sürekli olarak kendisini tutma çabası ile bulunduğu alana göre hareket etme sorunu ya da ikilemi yaşaması mümkündür. Tüm bu sorunların yaşanmaması ve kişinin öz güveninin tekrardan kazanabilmesi için bu soruna karşı önlem alınması oldukça önemli bir husustur. Bunun için de erken tanı oldukça önemli yer tutmaktadır. Ancak bu sayede bu soruna karşı anlamlı bir adım atılmış olunacaktır.

Psikolojik Öksürük Sorununa Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Psikolojik öksürük sorunu yaşayan kimselerin yapması gereken ilk iş yaşanan bu sorun daha fazla ilerlemeden Uzman bir doktora danışmasıdır. Ancak bu sayede oluşabilecek diğer sorunlara karşı da önlem alınabilir. Psikolojik öksürük sorunu çok daha farklı bir boyuta ulaştığı zaman ise mutlaka Uzman bir psikiyatra gidilmesi gerekir.

Psikolojik Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Haber Bülteni