Balgamlı Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Balgamlı Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Balgamlı Kuru Öksürük: rahatsızlığı sürekli tekrarlayan ve genellikle kış mevsiminde, soğuk havalarda görülür. Balgamlı kuru öksürük hastada hırıltılı nefes sesine sebep olur. Balgamlı kuru öksürüğün oluşmasının üç nedeni vardır. En başta genizde meydana gelen akıntıdır. Bu akıntı ve kuru öksürük sinüzit rahatsızlığından kaynaklanır. İkinci nedense oluşan akıntıya karşı akciğerlerin yüksek derecede cevap vermesidir. Bu olay alerjik durumlar da bronşun aşırı duyarlı olmasıdır. Buda neden balgamlı kuru öksürüğe neden olur. Üçüncü neden ise reflü öksürük adındaki rahatsızlıktır. Balgamlı kuru öksürükte hasta nefes almada güçlük çeker ve balgam çıkarır. Balgamlı kuru öksürük bazen de zatürre, astım, bronşit ve müzmin sinüzit gibi hastalıların habercisi olur. Balgamlı kuru öksürüğün türü teşhis edilmeli ve tedavisi aksatmamalıdır. Kapalı ortamda sigara içilen dumanları balgamlı kuru öksürük oluşmasına sebep olur.

Balgamlı Kuru Öksürük Nasıl Önlenir: Balgamlı kuru öksürüğe geniz akıntısı neden olduysa burun deliklerinde tıkanıklık meydana gelir. Burundaki tıkanıklığı açarak balgamlı kuru öksürüğü önleyebilirsiniz. Buna ilaveten grip ve soğuk algınlığı ilaçları da kullanabilirsiniz. Balgamlı kuru öksürüğe sebep olan alerjik bir etki ise o zaman alerji ilaçları kullanabilirsiniz. Balgamlı kuru öksürük kullanılan bir ilaca karşı oluşuyorsa ilaç değiştirilmelidir. Balgamlı kuru öksürük reflü rahatsızlığından oluşursa uygun tedavi uygulayarak önleyebilirsiniz. Sigara tüketiminize dikkat etmeniz de balgamlı kuru öksürüğü önleyebilirsiniz. Sigara içilen kapalı mekanlardan uzak durmakta balgamlı kuru öksürük rahatsızlığın önlemenize yardımcı olur.

Balgamlı Kuru Öksürük Tedavisi: Balgamlı kuru öksürük tedavisinde önce geniz akıntısını önlemek için ilaç kullanılır. Geniz akıntısını önleyen ilaçlar çoğunlukla hap şeklindedir. Sprey şeklinde olanları da vardır. Alerji durumundan ortaya çıkmışsa alerji önleyici sprey kullanabilirsiniz. Balgamlı kuru öksürükte viral enfeksiyon tespit edilmişse, antiviral tedavi uygulanır. Bakteriyel enfeksiyon sebep olmuşsa antibiyotik tedavisi uygulanır.

Balgamlı Kuru Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Faranjit Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Doğal Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balgam Renkleri ve Anlamları

Balgam Renkleri ve Anlamları

Geniz Akıntısı Öksürük Yapar mı?

Geniz Akıntısı Öksürük Yapar mı?

Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi