Öksürüğü Ne Geçirir?
15 Mayıs 2024

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürüğü ne geçirir, öksürük pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Solunum yolu hastalıklarında, akciğer tümörlerinde, solunum yollarına, alerjik rahatsızlıklarda, kaçan yabancı maddelerde, solunum yollarının tahriş olması gibi nedenlerle, nefesle alınan havanın kuvvetle dışarıya atılması olayıdır. Bunun amacı solunum yollarını yabancı maddelerden ve tahrişten zararlı etkilerinden korumaktır. Vücudun doğal bir refleksi olan öksürük anında, nefes borusunun ağzı kapalıdır. Ses telleri arasından geçen havanın zorlanmasında ve ortaya çıkan basıncın etkisiyle öksürük meydana gelmektedir. Bazı durumlarda kısa sürede tedavi edilebilen öksürük, bazen de kronik bir durum olabilir. Farklı şekillerde görülen öksürük, dışarıdan gelen uyaranlara karşı vücudun geliştirmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Sağlıklı bir birey, nefes borusundaki yabancı maddeleri atmak için öksürüğe ihtiyaç duymaktadır. En basit olarak sigara dumanı, egzoz kokuları, parfüm ve deterjan kokuları gibi faktörler öksürüğe neden olabilir. Öksürük sebepleri arasında sadece akciğerlerden kaynaklanan herhangi sebepler yoktur. Sinüslerden, mide, akciğer zarı, kulak zarı ve diyaframdan kaynaklanan öksürükler olabilmektedir. Evlerde olan akarlar, bronşit, polenler, soğuk algınlığı gibi nedenlerde öksürüğün gelişiminde rol oynamaktadır.

Öksürüğü ne geçirir?

Öksürüğün kronik bir vaziyet alması halinde, öncelikli olarak altta yatan sebeplerin belirlenmesi gerekir. Öksürüğe sebep olan sigara ise sigara kullanımı terk edilmeli, sigara içilen ortamlara girilmemesi gerekir. Oluşma nedini sinüzit, bronşit gibi solunum yolları enfeksiyonuy ise gerekli antibiyotik tedavisi uygulanması isabetli olacaktır. Hastaların bu esnada bol miktarda sıvı alması da tedaviye yardımcı bir etkendir. Bu öksürükle ortaya çıkan balgamın vücuttan uzaklaştırılmasına ve hastanın rahatlamasına katkı sağlamış olacaktır. Tüberküloz, akciğer sorunları sebebiyle ortaya çıkan öksürüğün tedavisi biraz daha uzun sürer. Öksürüğün altında tıbbi bir hastalık yatmıyorsa ve uzun süredir geçmeyen bir öksürük mevcutsa, doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Normal olarak evde uygulanabilecek, sağlığa zararı dokunmayan doğal tedavi yöntemlerini rahatlıkla uygulayabilir ve öksürüğe çare bulabilir. Öksürük sağlıklı bireylerde hava yollarını temizleyen bir etken olmakla beraber, akciğer hastalıkları gibi rahatsızlığı bulunanlarda korunma mekanizması olarak işlev görür. Fakat üç haftadan daha fazla devam eden kronik ve inatçı hale gelmiş olan, tekrar eden özellikleri bulunan öksürük, beklentileri karşılamadığı zaman, komplikasyonlara sebep olarak, hastaların yaşam kalitelerini olumsuz etkilemektedir.

Öksürüğü ne geçirir, uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?
 • Alerjik kökenli olmayan öksürüklerde karabiber, kekik ve zencefil tüketmek yararlı olur.
 • Biraz ıhlamur, 1 çay kaşığı hibiskus, yarım çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı şahtere otunu, bir su bardağı suda 3-4 dakika kadar kaynatarak, demlenmesi için kısa bir süre bekletilmelidir. Daha sonra bu karışımı süzüp, gün içerisinde tüketilmelidir.
 • Siyah turpun içini oyarak, bir çay kaşığı kadar bal koyulmalıdır.
 • Kırmızı yaban mersini yapraklarını kaynatarak elde edilecek şurup, öksürüğe önerilen bitkisel ürünlerden biridir.
 • Gelincik çiçeklerini toplayarak, kaynatıp şurup haline getirilmelidir. Gün içinde 2-3 defa mahsus tüketerek şifa bulmak mümkündür.
 • Taze olarak ardıç meyvelerini ezip tüketildiği zaman öksürük için şifa kaynağı olacaktır.
 • Kenevir çayı hazırlayarak, tüketmek öksürüğe faydalı olan bir karışımdır.
 • Böğürtlen yapraklarının gölgede kurutulması ile elde edilecek içecek, öksürükte faydalı şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.
 • Balla beraber andız otu kökünü karıştırıp tüketilirse hem balgam çıkarmak hem de öksürüğün geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Isırgan otu, kuşburnu, zencefil, şahtere ve hibiskus bitki çaylarını gün içinde tüketmek faydalı olacaktır. Bunları ister karışım halinde, isterseniz tek olarak hazırlanabilir.
 • Meşe ağacı kabuğundan yapacağınız çay, balgamlı ve inatçı öksürüklerin doğal ilacı olacaktır.
 • Öksürük nöbetleri olan kişiler, öksürük nasıl geçer diyorsa, göğsü yumuşatıcı etki yapan salep içmeleri önerilir.
 • Bir litre kadar suda 40 gram ayva çiçeğini kaynatarak çay elde edilmelidir. Bunu yemeklerin arasında birer bardak ılık olarak içilmelidir. Ayva hem meyve olarak tüketildiği zaman hem de çiçeklerinden hazırlanan çayıyla doğal öksürük kesen bitkiler arasında yer almaktadır.

Öksürüğü Ne Geçirir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Öksürük Tedavisi

Kronik Öksürük Tedavisi

Nöbet Şeklinde Gelen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Nöbet Şeklinde Gelen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Öksürük Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi