Çoçuk Öksürük Nasıl Geçer Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çoçuk Öksürük Nasıl Geçer Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Öksürük Nasıl Geçer: Çocuklarda öksürük Bir hastalık habercisi olabileceği gibi, boğaz veya solunum yolunda tahriş eden bir nesneye karşı tepki de olabilir. Peki, çocuklarda öksürük nasıl geçer?

Çocuklarda Öksürüğü İçin Neler Yapılır?

Şayet öksürük balgamlı ise kesinlikle öksürük şurubu kullanılmaz. Burada öksürüğün kesilmesi değil, öksürük ile balgamın sökülerek atılması önemlidir. Öksürürken çocuğu yüzüstü dizinize yatırın, sırtına hafifçe vurarak balgamı çıkarmasına yardım edin.

Gece öksüren çocuğun yastığının altına destek koyup dik olarak yatmasını sağlayın. Sümüğün boğazdan aşağı kayarak tahrişe yol açması da engellenir. Yüzükoyun ya da yan yatırmak tahrişi önler.

Öksüren çocuğun odasını devamlı nemli tutun. Odada bir çaydanlık su kaynasın ya da bir camı hafif aralık bırakıp, odadaki havanın kurumasını önleyin. Bir buçuk yaşından büyük çocuklara birkaç damla ılık su ile eritilmiş bala limon suyu koyup hazırlanan içecek verilir.

Çocuk Öksürük Nasıl Geçer, Doğal Yöntemler: Bir elmanın kabuğunu soyup, birkaç da çekirdek koyun, biraz ıhlamur, bir iki adet karanfil, belki de bir tarçın kabuğu ve bir dilim limon. Sıcak ve ılık olarak çocuğa verin. (1 yaşından büyük olan çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz). Bunu üşütme zamanlarında sizde için iyi gelecektir.
  • Karışık Çay: Nane, Okaliptüs, Hatmi çiçeği, Kekik, Meyan kökü, Dal tarçın, Ihlamur, Adaçayı ve Elma kabuğunu karıştırarak, demleme ile çay yapın ve 1 yaşından büyük bebek için bal ile tatlandırıp verin. Daha küçük bebeklerde pekmez kullanılabilir.
  • Pekmez ile Karabiber: İki tatlı kaşığı kadar dut pekmezine uygun bir miktarda karabiber katarak karıştırın ve her gün (1 yaş sonrası) çocuğa bir kaşık verin. Bir iki günde öksürük geçecektir.
  • Bal ile Karabiber: (Bir yaş sonrası çocuklar için) Bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı balla karıştırılarak çocuğa verilir. Sonrasında süt, bu formül biz büyükler için de etkili olur.
  • Tereyağı ve Pekmez: iki çorba kaşığı tereyağı ile bir çorba kaşığı pekmezi birazcık suyla kaynatın, ılık olarak çocuğa verin. (6 ay sonrası çocuklar için)
  • Ihlamur ile Ayva Yaprağı: Ihlamurla ayva yaprağı beraber kaynatılıp çocuklara verilirse öksürüğe iyi bir çözüm olabilir. (1 yaşından küçük bebeklere)
  • Soğan Kürü: Bir baş beyaz soğan, bir çay bardağı toz şeker, soğan piyazlık olarak doğranarak çukur bir kaba konulur. Toz şekerin hepsi soğanın üzerini kapatacak biçimde dökülür. Bir saat sonra çukur kap içinde soğanın şekerin üstüne kadar suyunu bıraktığı görülür. Bu sudan istenilen anda, istediğiniz sıklıkta en az bir yemek kaşığı içilmelidir. (Toz şeker yerine balda konulabilir)
  • Soğan Kürü: bir soğanı soyup, cücüğünü oyun. Altından yorgan iğnesiyle derin delikler açın. Bir çay fincanı ya da bardağa soğan cücüğünü oturtun. Oyulan kısmına bal doldurun. Çocuğa bardağa süzülen bu balı verebilirsiniz. Bu bal boşalınca bir defa daha balla doldurun. İki defa balın süzülmesi çocuklarda öksürüğün geçmesi için yeterlidir.

Çoçuk Öksürük Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

Güncel

Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer?

6 Aylık Bebekte Öksürük Nasıl Geçer?