Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürüğe ne iyi gelir, kuru öksürük, balgamlı öksürüğe göre genellikle daha sıkıntılı ve ağrılı geçmektedir. Genellikle sigara kullanımı, kuru hava ve bakterilerden kaynaklanan bu rahatsızlık çok nadiren ciddi hastalıklarla alakalıdır. Kuru öksürük çoğunlukla sigara kullanıldığından sııvı yetersizliğine neden olur, kuru hava ve mikrop kapması gibi etkenlerden dolayı da kaynaklanmaktadır. Öksürüğün temelinde soluk borusu ve akciğerdeki istenmeyen maddelerin dışarı atılmalarıdır. Yani vücudumuz gırtlağa baskı yaparak açılmasını ve vücuttaki istenmeyen maddenin dışarı atılmasını sağlıyor. Veremin başlangıcı da kuru öksürüktür fakat kuru öksürük vakıalarının çok azı verem başlangıcına işaret eder. Eğer öksürüğünüz uzun sürerse bir hekime danışmakta fayda var.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir?

Kuru öksürük ile baş etmede en etkin yöntem bol sıvı alınmalıdır. Bol sıvı alımı ile sigara kullanımı bırakılır ve ev ortamı sürekli havalandırılıp, o zaman öksürük çok kısa sürede geçecektir.

Kuru öksürük nasıl tedavi edilir?

Kuru öksürüğü kesmek için bazı şifalı bitkilerden de faydalanabilir. Sizin için bulduğumuz bir-kaç kuru öksürük bitkisel tedavi yöntemi şu şekildedir:
 • Bir çay kaşığı karabiber 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp yenilebilir. İçilen bu ilaçtan sonra süt içilirse boğaz rahatlar.
 • 2 tatlı kaşığı dut pekmezine göz kararı karabiber dökerek günde 1 kaşık yerseniz bu da boğazları rahatlatır.
 • Ihlamurla ayva yaprağı kaynatılır ve içilebilir.
 • Elma kabuğuyla, zencefil, ıhlamur, ayva, tarçın ve limon kaynatılarak. Suyu içilir.
 • Nişastayı su ile kaynatarak, limon suyu ve pekmezle karıştırın.
 • Bir miktar kekiği suyla kaynatıp içine bal koyup ılıtıp içebiliriz.
Öksürükiçin evde yapılabilecek doğal, bitkisel tedaviler
 • Bir elmanın kabuğunu soyarak, birkaç da çekirdeğini koyduktan sonra, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil ekledikten sonra da belki bir tarçın kabuğu da eklenebilir, bir dilim de limon atılırsa iyi olur. Bunların hepsini kaynatarak, isterseniz bal ile tatlandırıp sıcak sıcak içebiliriz. Ilık ılık vermek suretiyle çocuklar için de kullanılabilir.
 • Bir tatlı kaşığıyla bala toz zencefili karıştırılarak macun yapıp için, yiyin boğazınıza ve öksürüğe çok iyi gelmektedir. Çocuklarda lütfen uygulamayın.
 • İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katarak karıştırın ve günde bir kaşık verebilirsiniz. Bir iki güne kadar öksürük geçer. Yetişkin ve çocuk kullanabilir.
 • 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak verilebilir. Ardından da süt verilir. Bu formül yetişkinler için de etkili olur.
 • Kabukları ile elma, tarçın, zencefiller, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içiriniz. Göğsü yumuşatacak ve öksürüğü geçirecektir.
 • Çocuğunuzu uykuya yatırırken oda sıcaklığındaki balı sırtına sürerek, üstüne gazete veya kâğıt havlu ile kapatarak, uyumasını sağlamalısınız. 2-3 kez denendiğinde öksürüğü keser.
 • Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatılarak içilirse, öksürük geçecektir.
 • Bir miktar kekiği su ile kaynatarak içine bal koyup ılıtılmalıdır. Ilıyan karışım bebeklere verildiğinde öksürüğü geçecektir.
 • Nişastayı suyla kaynatıp içine limon ya da portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez eklersiniz. Bu karışımı ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesilir.
 • Biraz zeytinyağının ısıtarak, içine karabiber atarak pişiriniz, iyice yanmalı. Sonra ılınınca öksüren Çocuk veya yetişkin kişinin, sırtına ve göğsüne sürüp ovulur. Üzerine, hafif emince sıcak bez örtün ve giymesini sağlayın.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürüğü Anında Ne Keser?

Öksürüğü Anında Ne Keser?

Uykuda Öksürük Nedenleri

Uykuda Öksürük Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Reflüye Bağlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Reflüye Bağlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Bebeklerde Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

1 Aylık Bebekte Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

1 Aylık Bebekte Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Balgam Renkleri ve Anlamları

Balgam Renkleri ve Anlamları

Güncel

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Güncel

3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Güncel

Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi?

Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi?