Mukotik Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Mukotik Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mukotik öksürük şurubu, her bir ölçekte (5ml) 250 mg karbosistein içeren bir şuruptur. Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde, balgam söktürücü ve öksürük önleyici özelliklerine sahip şuruptur. Genellikle çocuklarda kullanılır.

Mukotik Öksürük Şurubu Endikasyonları
  • Bronş salgısının (Mukusun) aşırı yoğunlaştığı solunum hastalıklarında.
  • Atılması gereken yoğun mukus oluşumuna neden olabilen cerrahi müdahalelerde.
  • Çocuklarda görülen sekretuar otitis media diye adlandırılan kulak rahatsızlığında.
  • Bronkoskopi, diagnostiktetkikler öncesinde, bronşiyal kataterizasyon da broşların temizliğinin sağlanması amacıyla tedavilere yardımcı olarak kullanılır.
Mukotik Öksürük ŞurubuKontrendikasyonları: Nadir de olsa deride kızarıklık ve gastro-intestinal kanamalara yol açtığı görülebilir. Bu yüzden aktif mide ve duodenum ülserlerinde bu ilaca karşı hassasiyeti olanlarda kullanılmaması gerekmektedir.

Mukotik Öksürük Şurubu Uyarılar ve önlemler: İlacın normal dozlarda kullanımı sırasında çıkarılan balgam miktarında artış olabilir. Bu olay normal bir durumdur ve endişe gerektirmez. Akciğerler ve solunum yollarında, aşırı şekilde obstüksiyon mevcut ise mukusun dışarı atılması gerekli öksürük yeterli miktarda değilse, solunum yollarında tıkanıklığın giderilmesi için mekanik aspirasyonla sağlanabilir. Astım hastalarının tedavileri esnasında bronş spazmında artış olursa, ilaç uygulaması hemen durdurulmalıdır. Geçmişinde ülser hikayesi olanlar çok dikkatli kullanmalıdır.

Mukotik Öksürük Şurubu Hamilelikte ve laktasyonda kullanımı: Yapılmış olan deneylerde teratojenik etkisi görülmemekle birlikte gebeliğin ilk üç ayında kullanılmaması tavsiye edilir. Anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Çok sayıda ilacın anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Bu nedenle Mukotik öksürük şurubu emziren anneye verirken dikkatli olmak gerekir.

Araç ve makine kullanımına etkisi: bu hususta bilgi bulunmamaktadır.

Mukotik Öksürük Şurubu Yan etkileri: İlk günlerde görülen balgamın artışı patolojik viskoz mukusun erimesi sonucu olur. Bu ilerleyen zamanlarda hızla normale döner. Bulantı, kusma, baş ağrısı, hemoptizi, midede huzursuzluk, burun kanaması, ishal, deride reaksiyonlar ve gastro-intestinal kanamalar görülebilir. Yüksek dozlarda bu belirtiler daha da artış gösterebilir ve hipertansiyon oluşabilir. Dozun azaltılması veya mukotik öksürük şurubunun kesilmesi ile bu yan etkiler kaybolur.

İlaç etkileşimleri: Folkodin ile geçimsizdir. Opiattürevi bu tip bileşiklerle birlikte kullanılmaması gerekmektedir.

Mukotik Öksürük Şurubu Kullanım şekli ve dozu: 12 yaşında büyük çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3 kez 2 ölçek alınması tavsiye edilir.

Doz aşımı: Doz aşımı durumunda en sık görülen belirtiler gastro-intestinal rahatsızlıklardır. Gastrik lavaj yapılmalıdır. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

Mukotik Öksürük Şurubu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Nedir?

Öksürük Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Gece Öksürük Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

Gece Öksürük Nöbeti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Güncel

Aşırı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi