Nöbet Şeklinde Gelen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Nöbet Şeklinde Gelen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Nöbet Şeklinde Gelen Öksürük: Derin ve gürültülü bir soluk alma ile kesilen, arka arkaya gele güçlü öksürüklerden oluşur. Nöbet halinde gelen öksürük, bronş mukozasının hasar gördüğü durumlar ya da solunum yollarına yabancı cisimlerin kaçmasıyla da ortaya çıkabilir. Ancak genellikle tipik olarak boğmacada olur. Boğmacanın kuluçka dönemi 5-15 gündür. Hastalığın süresi ise 6-10 hafta kadardır. Klasik bir gidiş gösteren vakalarda hastalık üç evre gösterir:

Başlangıç Safhası: Hastalık burun akıntısı, iştahsızlık, kuru öksürük, düşük ateş ile üst solunum yollarının basit bir enfeksiyonu şeklinde başlar. Ender olarak lа ranjit bu tabloya eklenir. Öksürük giderek artar, özellikle geceleri tutar ve 8-10. Güne doğru tipik iç çekme şeklinde nöbetler şeklinde olmaya devam eder. Bu evre 1-2 hafta sürer.

Öksürük Safhası: Hastalığın en ağır safhasıdır. Öksürük boğmacaya özgü karakterini alır. Hasta beş, 10 ya da daha fazla üst üste kesik kesik boğulur gibi öksürür. Bunu akabinde derin ve sesli bir soluk alır. Nöbetler halindeki öksürüğün sebebi balgam atamamasıdır. Öksürük nöbetinin sonunda ise derin iç çekmenin nedeni artan oksijen ihtiyacı sebebiyle derin nefes alma durumunda, yarı kapalı larinksten (Solunum yolunun üst kısmındaki ses tellerinin bulunduğu dar alandan) birdenbire hava geçmesidir.

Nöbet Şeklinde Gelen Öksürük: Öksürük nöbeti esnasında hasta morarır, kızarır, gözleri fırlar, dili dışarı çıkar ve boğulma hissi yüz ifadesinden okunur. Bazı zaman birkaç nöbet birbirini izler ve hasta koyu ve yapışkan balgamı çıkarttığında rahatlar. Çocuklarda genellikle öksürük nöbeti sonu kusma olur. Nöbetle beraber terleme, baş ve boyundaki damarların şişmesi, küçük yaşlarda konvilziyon görülebilir. Burun kanaması ile gözaltı kanamaları meydana gelebilir. Boğmacalı hastanın göz alt kapağı şiştir. Öksürük nöbetleri basit vakalarda günde 5-10, ağır vakalarda ise 40 ya da daha fazla sayıda öksürük olur. Fazla hareket, heyecan, kapalı yerler, çevre değişikliği gibi etkenler nöbetleri artırır. Öksürük nöbetlerinin daha fazla geceleri gelmesi karakteristiktir. Nöbet arasında hastanın genel durumu iyidir.

Bebeklerde nöbet sonunda sesli solunum genellikle olmaz. Hastalık öksürük, geçici solunumun durması ve morarma nöbetleriyle seyreder. Erişkinlerde ve aşı olan çocuklarda boğmaca hafif seyreder ve çoğu zaman klinik tablo inatçı bir öksürükten ileriye gitmez. Öksürük nöbeti balgam çıkana kadar devam eder. Boğmacanın bu evresi 2-6 hafta sürer.

Azalma evresi: İki hafta kadar süren bu evrede nöbet şeklinde gelen öksürük seyrekleşir, kusma azalır, iştah artar ve hasta göreceli olarak normale döner. Boğmacayı izleyen hafta ve aylarda araya giren basit enfeksiyonlar ile nöbet tekrarlanabilir.

Nöbet Şeklinde Gelen Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Sinüzit ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı

Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı

Güncel

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Güncel

Öksürük Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi