Uykuda Öksürük Nedenleri
15 Mayıs 2024

Uykuda Öksürük Nedenleri

Uykuda öksürük: Çeşitli nedenler sebebiyle oluşan uykuda öksürük özellikle kış aylarında daha belirgin olmaktadır. Yaz aylarındaki uykuda öksürük nedenleri çoğu zaman alerjiye bağlı veya soğuk algınlıkları ile alakalı olmayan problemlerden kaynaklanmaktadır. Uykuda öksürük sıkça tekrarlıyorsa ve gündüzleri belirgin bir öksürüğünüz yok ise mutlaka zaman geçirmeden doktora gitmenizde fayda vardır. Gündüz hiçbir öksürük şikâyeti olmayan ve sadece gece uykuda öksürük şikâyetinin olması ciddi hastalık belirtisi olabilir. Bunun için zaman geçirmeden doktora giderek gerekli muayene ve tahlilleri olmalı uykuda öksürüğün nedenini öğrenmelisiniz.

Uykuda öksürük neden olur?
  • Kişide astım hastalığının olması: Astım hastaları nefes darlığı şikâyetleri ile öne çıkmaktadır. Fakat bilinmesi gereke astım hastalarının özellikle geceleri kuru öksürük problemi ile sık karşılaşmalarıdır. Astım hastalığı yaşayan kişiler gece yatmadan önce boğazlarını yumuşatacak bir şeyler tüketmelidir. Bunun yanı sıra öksürüğün astıma bağlı olup olmadığını doktora gidip mutlaka öğrenmesi ve tedavi olunması gerekmektedir.
  • Kişide sinüzüt olması: Sinüzit hastaları devamlı olarak tıkanık burun şikâyetlerine maruz kalmaktadır. Devamlı olarak burunda yaşlanan tıkanıklık uykuda öksürük oluşma nedenleri arasında yer almaktadır. Sinüsler tıkandığında mukus boğazın arka kısmına doğru akmaktadır. Buda rahatsız edici bir gıcığa neden olmaktadır. Bazen kişide bulunan alerjilerde sinüzit oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda doktora danışarak alerji ilaçları ya da burun spreyi kullanarak uykuda öksürük problemini sonlandırabilirsiniz.
  • Kişide reflü hastalığının bulunması: Reflü hastalığı da uykuda öksürüğe neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Yatarken midedeki asit, hazımsızlık ve midede ekşime oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda reflü akciğeri de etkilemektedir. Akciğerin etkilenmesi uykuda öksürük oluşmasına neden olmaktadır.
  • Vücutta demir eksikliği yaşanması: Vücutta bazı minerallerin eksik olması kronik öksürüğe neden olmaktadır. Kişide bulunan demir eksikliği bazen boğazın arkasında şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Şişlik ise gıcık oluşmasına neden olarak uykuda öksürüğün başlamasına sebebiyet vermektedir.
  • Kullanılan bazı ilaçlar: Yüksek tansiyon hastalarının kullandığı bazı ilaçlar kuru öksürük gibi yan etkilere neden olmaktadır. Çeşitli hastalıklardan dolayı kullandığınız ilacın sonrasında uykuda öksürük problemiyle karşılaşmaya başladıysanız mutlaka doktora giderek bilgi vermeli ve ilacınızın değiştirilmesini bildirmelisiniz.
  • Sigara kullanmak: Kişinin genel hayatta sigara kullanması akciğerleri olumsuz yönde etkileyerek normal zamanların yanı sıra uykuda öksürük oluşmasının en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Soğuk algınlıkları: Kişide özellikle kış ayları fazla soğuk havaya maruz kalması soğuk algınlıklarına neden olmaktadır. Soğuk algınlıkları özellikle gece öksürüklerine neden olmaktadır. Ilık bir şeyler içerek en az dereceye indirmek mümkündür.
  • Grip: Grip yine kış aylarının belirgin hastalıklarındandır. Uykuda öksürüğe neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Sıcak bir ortamda kalarak ve ılık içecekler tüketerek uykuda öksürük problemlerine son verebilirsiniz.

Uykuda Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Reflü Öksürük Yapar mı?

Reflü Öksürük Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi?

Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürüğü Ne Geçirir?

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Güncel

Geniz Akıntısı Öksürük Yapar mı?

Geniz Akıntısı Öksürük Yapar mı?

Güncel

Öksürükle Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Öksürükle Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

9 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

9 Aylık Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?