Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, bebekler hassas yapısıyla, bağışıklık sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olması nedeniyle sıkça hastalanabilir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarda öksürük sorunu yaşayabilirler. Bu nedenle öksürük tek başına bir hastalıktan olarak kabul edilmemelidir. Bu başka bir sağlık sorununun belirtisi olarak görülmelidir. Geniz akıntısı, grip gibi rahatsızlıklardan dolayı oluşan öksürük yanında bebeklerde ciddi akciğer enfeksiyonları sonucunda da öksürük olabilir. Öncelikle öksürük nedeni tespit edilmelidir. Bebeğin bir doktora götürülmesi ve muayene edilmesi gerekir. Bunun dışında öksürük nedeni belirlendikten sonra bebeğinizin öksürüğünün hafiflemesi için evde bazı önlemler alınabilir.

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, hangi önlemler alınmalı?

Öncelikle bebeğiniz öksürüyorsa, gelişigüzel bilinçsizce ona ilaç vererek tedavi etme yolunu tercih etmemelisiniz. Öksürük için kullanılacak her türlü ilaç doktor tavsiyesiyle bebeğinize verilebilir. Normalde öksürük bir hastalık değildir. Çeşitli sebepler nedeniyle vücudun solunum yollarının temizlenmesi amacıyla verdiği bir tepkidir. Bebeğinize doktorun verdiği ilaçlarda aslında öksürüğü kesmek için değil, öksürüğe neden olan etkenin tedavi edilmesi içindir. Bebeklerde öksürüğe iyi gelen ilaçların bir kısmı balgam söktürür, bir kısmı da öksürük reseptörlerini baskılar. Eğer öksürük ilaçları bilinçsizce kullanılırsa, bebeğinizdeki enfeksiyonun gidişatını kötüleştirebilir, aynı zamanda solunum sorunlarına yol açabilir.

6 aydan daha küçük olan bebeklerde henüz diyafram ve solunum kasları tam olarak gelişmediğinden, bu dönemdeki öksürük ciddi sorunlara yol açabilir. Balgamı da çıkaramadıkları için yutmak zorunda kalırlar. Bunun sonucunda iştahsızlık, bulantı ve kusma sorunları da yaşanır. Bebeğinize öksürüğe iyi gelecek diye doktora danışmadan öksürük şurubu verdiğinizde ise balgam kusabilirler. Öksürük çoğunlukla viral bir enfeksiyon sonucu geliştiğinden, bu rahatsızlıkta antibiyotik kullanımı da faydasızdır. Bu nedenle bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, neler yapılmalı bu konularda doktorunuza danışmalısınız. Bunun dışında aşağıdaki önlemleri alarak bebeğinizin rahat etmesine yardımcı olmalısınız.
  • Bebeğiniz öksürüyorsa ona daha fazla su vermeye çalışmalısınız. Suyu içtikleri zaman daha kolay balgam çıkararak rahatlayacaklardır.
  • Bebeğinizin bulunduğu ortamın havasını nemlendirmelisiniz. Kışın evlerin içindeki hava genellikle kurur. Bu yüzden kalorifer petekleri üzerine kapla su koymak bir önlem olabilir. Ayrıca sıkça bebeğinizin odasını havalandırmayı ihmal etmeyin.
  • Bebeğinizde alerjik bir yapı varsa, özellikle yün eşya ve giysilerden uzak tutulmalıdır. Evde evcil hayvan besliyorsanız, bu süreçte evde bulundurmamaya çalışın.
  • Balgamın yumuşatılması için, doktoruna danışarak bebeğinize ıhlamur verebilirsiniz. Ancak hiçbir bitkisel öneriyi danışmadan bebeğinizde uygulamayın.
  • Geceleri uyuduğu zaman yastığını biraz yükseltirseniz, bebeğiniz daha rahat eder.
  • Öksürükle birlikte burun tıkanıklığı sorunu oluyorsa, ılık tuzlu suyla burnunu temizlemeyi ihmal etmeyin.
  • Bebeğiniz öksürüyorsa, kesinlikle bulunduğu yerde sigara içmemeli, kimsenin içmesine izin vermemelisiniz.
Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir, bunun neler yapabilirsiniz, bunlar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Bebeğinizin öksürüğüne iyi gelecek diye her duyduğunuz bitkisel öneriyi de uygulamamalısınız. Bebeğinizi doktora götürmeli ve önerilerine göre hareket etmelisiniz.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Psikolojik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ateş ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Ateş ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi