Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük
15 Mayıs 2024

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük, Boğaz gıcıklanması sorunu ilk olarak küçük çapta meydana gelen öksürüklerden oluşan bir sorundur. İlerleyen süreçlerde ise bu sorun daha da tehlikeli bir boyuta oluştuğundan şiddetlenerek devam eder. Boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu kişinin sürekli olarak bir kaşınma hissi yaşamasından kaynaklanmaktadır. Hasta kendi boğazında yabancı bir cisim varmış gibi hissetmesi neticesinde boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu ile karşılaşması söz konusudur. Özellikle de günlük hayatta sosyal bir ortamda yaşanması halinde kişiye zor anlar yaşatabilir. Kişi bu sorundan ötürü dışarı dahi çıkmak istemeyebilir. Bu durumda hastalarda özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Tüm bu sorunlara karşı daha dikkatli olmak ve boğaz gıcıklanması ve öksürük sorununa karşı erkenden önlem alınması gerekmektedir.

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürüğün Neden Olur?

Boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu genellikle boğazda oluşan bir tahrişten kaynaklanır. Geniz akıntısı ile meydana gelen boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu, bitkisel yollarla tedavisi mümkündür. Ancak unutulmaması gereken husus kişinin atılacak her adımda doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Kişinin sigara içilen bir ortamda bulunması özellikle de boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu yaşamasına neden olmaktadır.

Boğaz gıcıklanması ve öksürüknedenleri
  • Sigara içmek ya da sigara dumanına maruz kalmak
  • Aşırı alkol kullanımı
  • Kafeinli ve gazlı içeceklerin tüketilmesi
  • Puslu ve kirli havalarda dışarıya çıkmak
  • Siyah çay tüketilmesi
  • Aşırı soğuk ya da sıcak içecekler tüketilmesi
  • Kullanılan ilaçların yan etkisi
Bitkisel Çözüm Yolları

Boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu genellikle soğuk algınlığı gibi durumlarda meydana gelmektedir. Bu tür bir rahatsızlık ile kişinin boğazında birtakım hasarlar ve tahrişler meydana gelmektedir. Bu sorunlara karşı yapılacak ilk iş Uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Bunun yanı sıra bitkisel çözüm yollarına da başvurmak mümkündür. Boğaz gıcıklanması ve öksürük sorunu için bitkisel çayları kullanmanızı önermekteyiz. Bitkisel çaylar arasında da ada çayı en etkili olanıdır. Bunun ile bal, zeytinyağı ile tarçın tüketimi de doktorlar tarafından sık sık önerilmektedir. Zencefil ile bal karışımı da özellikle en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Öksürük Hangi Doktor Bakar?

Alerjik Öksürük Hangi Doktor Bakar?

Uykuda Öksürük Nedenleri

Uykuda Öksürük Nedenleri

Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Güncel

Gebelikte Öksürük Tedavisi

Gebelikte Öksürük Tedavisi