Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı
19 Haziran 2024

Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı

Bebeklerde Öksürük ve Burun Akıntısı

Bebeklerin vücut yapısı gelişme evresinde olduğu için bakteri ve virüslere karşı zayıftır. Bebeğin yanında hasta bir kişi olduğu zaman hasta olma olasılığı oldukça yüksektir. Anne sütü az alan veya almayan bebeklerde burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, boğaz kızarıklığı gibi hastalıklar çok sık görülmektedir. Bebeklerin akciğerleri çok hassas ve gelişme evresinde olduğu için bakteri ve virüs kapma riski oldukça yüksektir.

Bebeklerde Öksürük ve Burun Akıntısı Neden Olur?

Genellikle mevsim değişikliklerinde ve bahar aylarında bebeklerde nezle, grip gibi hastalıklar görülmektedir. Çünkü havalar bir sıcak bir soğuk olduğunda bebekler çok çabuk hasta olmaktadırlar. Burnu tıkalı bebeklerin, uyku düzeni bozulabilir ve beslenmede sıkıntı yaşanabilir. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı olan bebekler yeterince ememez ve beslenemezler. Aynı zamanda emerken nefes alamadıkları için zorluk çekerler ve dolayısıyla fazlasıyla hava yutarlar. Yutulan hava da bebeklerde gaz sancısı yapmaktadır. Yani basit bir burun akıntısı ve tıkanıklığı kolaylıkla bebeği fazlasıyla huzursuz eden gaz sorunlarına dönüşebilmektedir.

Bebeklerde Öksürük ve Burun Akıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde öksürük ve burun akıntısı dikkate alınmalıdır. Eğer tedavi edilmez ise üzerinde kalıcı bir rahatsızlık olarak kalmaktadır. Öksürüğün şiddetine göre hastalık derecesi değişmektedir. Bebeklerin burun akıntısı bebeğe uykusuzluk, huzursuzluk ve huysuzluk vermektedir. Bebeklerde görülen burun akıntısı ve öksürük hemen ilaçla tedavi edilmemelidir. İlk olarak doğal yollarla tedavi edilmeye çalışılır daha sonra öksürüğün şiddeti artarsa uzman bir doktora başvurulmalı ve ilaç kullanılmaya başlanmalıdır.

Bebeklerin bünyesi gelişme evresinde ve büyüme aşamasında olduğu için bazı ilaçlar vücuduna iyi gelmeyebilir. Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak bebeklerde başka rahatsızlıklar görülebilir.

Bebeğiniz ek gıda tüketiyorsa en çok sıvı alımına önem gösterin. Emen bebeklerde ise mutlaka bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz.

Bebeklerde öksürük, burun akıntısı veya nezle gibi hastalıklar görüldüğü zaman pekmez en çok tercih edilen doğal tedavi yöntemlerindendir. Pekmezin besin değeri oldukça yüksektir. Pekmez sadece öksürüğe iyi gelmez, burun akıntısı, burun tıkanıklığına da çok iyi gelmektedir. Burun akıntısı iltihabi bir renk değişikliği olursa ve göğüste hırıltı, aşırı öksürük başlarsa hemen uzman bir doktora başvurmalısınız.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Burun akıntısı olması vücutta bulunan iltihapları, bakteri ve virüsleri burun akıntısı olarak dışarıya atmaktadır. Eğer bebeğinizde uzun süreli bir burun akıntısı varsa acil olarak doktora başvurmanız gereklidir.

Eczaneden alınan serum fizyolojik serumları bir enjektör yardımıyla çekin. Daha sonra hafifçe bebeğinizin burnuna püskürtün. Böylece bebek hapşırarak burundaki birikintinin bir kısmını çıkaracaktır. Böylece bebeğinizin rahatlamasına neden olacaktır. Bebeğinizi banyo yaptırmanız solunum yollarını açmaya salgıları ve mukusun akışını kolaylaştıracaktır.

Önleyici Tedbirler

Öksürük ve burun akıntısını önlemek için bazı önleyici tedbirler alabilirsiniz:
  • Bebeğinizi kalabalık ve hasta kişilerin bulunduğu ortamlardan uzak tutun.
  • Elleri sık sık yıkayın ve hijyen kurallarına dikkat edin.
  • Odayı düzenli olarak havalandırın ve nem seviyesini kontrol edin.
  • Bebeğinizi mevsim şartlarına uygun giydirin.

Bu önlemler, bebeğinizin sağlığını korumaya yardımcı olabilir ve öksürük ile burun akıntısı gibi rahatsızlıkların önüne geçebilir.

Bebeklerde Öksürük Burun Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürüğü Anında Ne Keser?

Öksürüğü Anında Ne Keser?

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Hamile Kadın Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Bricanyl Öksürük Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Bricanyl Öksürük Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Öksürük Nasıl Geçer Evde

Öksürük Nasıl Geçer Evde

Güncel

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Güncel

Öksürük Krizine Ne İyi Gelir?

Öksürük Krizine Ne İyi Gelir?

Güncel

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük