Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Balgamlı öksürük, özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve sürekli tekrarlayan bir öksürük türüdür, kişide hırıltıya neden olur. Kişi balgam çıkararak nefes almakta güçlük çeker. Balgamlı öksürük, Müzmin sinüzit, bronşit, astım ve zatürre gibi ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Öksürüğün türü ne olursa olsun, tedavisi için ihmal edilmemeli ve bir doktora başvurularak öksürüğün nedenine yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Sigara tüketen insanlarda balgamlı öksürük tablosu ile daha fazla karşı karşıya kalınmaktadır. Balgam söküyorum diye ayrıca bilinçsiz bir şekilde ilaç tüketiminden uzak kalınmalıdır. Fakat balgamın Uzman bir doktor tarafından takibi önemlidir. Özellikle sabahları uyanınca oluşan balgamlı öksürüğün zamanla renginde değişim yaşanıyorsa, çıkartmakta güçlük çekiliyorsa, beraberinde hırıltı varsa, nefes darlığı, ateş, gece terlemeleri ve aşırı kilo kaybı söz konusuysa bu tür belirtiler ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Oluşan balgam özellikle beyaz bir renkte ise sorun sigara tüketimi olabilir. Sigara kullanan kişiler için beklendik ve olağan bir tablodur. Eğer balgamın rengi gün geçtikçe farklılık gösteriyorsa, özellikle sarıdan yeşile dönmüş ise balgama eşlik eden bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Enfeksiyon eklenmiş balgamlı öksürüklerde balgam miktarı da artış yaşanabilir. Eğer öksürük ile seyreden balgamın rengi koyulaşarak kahverengi bir hal alıyorsa zatürre ya da bronşitten şüphelenilebilir.

Balgamın içeriğinde ufak, siyah noktalar mevcut ise hava kirliliği nedeni ile oluşabilir. Balgamlı öksürük kanlı seyrediyorsa ciddi bir hastalığın habercisi ya da bronşitin şiddetlendiğinin göstergesi olabilir.

Balgam ve öksürük ikilisinin tedavisi için evde de ufak yöntemler kullanılabilir. Özellikle ıhlamur çayı balgamlı öksürük için en ideal tedavi yöntemlerindendir. Ayrıca tarçın kökü, zencefil balgamlı öksürük için bitkisel tedavi metotları arasında etkili sonuçlara neden olabilmektedir.

Balgamlı öksürük için, 1 litre kadar suyun içine 1 adet orta boy elma dilimlenerek kabuğu ile atılmalı ve elmalar yaklaşık 10 dakika haşlandıktan sonra karışım çay olarak tüketilmelidir. Bu çay göğüslerde yumuşama sağlayarak, balgamların sökülmesine yardım edecektir. Karışıma tarçın, ıhlamur ve zencefil ilave edilerek de tüketilebilir.

Balgamlı Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük Nasıl Geçer Evde

Öksürük Nasıl Geçer Evde

Öksürük Şurubu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Öksürük Şurubu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bricanyl Öksürük Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Bricanyl Öksürük Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Güncel

Ayva Öksürüğe İyi Gelir  mi?

Ayva Öksürüğe İyi Gelir mi?