Bebeklerde Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Bebeklerde Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebekler doğdukları andan itibaren birçok bakteri ve virüsle tanışmaya başlar. Bu tanışma ve alışma süreci oldukça yıpratıcı olabilir. Bebekler, yetişkin olana kadar bağışıklık sistemleri güçlenerek gelişir. Bu nedenle, geçmeyen öksürük aslında bir nevi olumludur. Örneğin, bebeğin sıradan bir enfeksiyona bağlı olarak rahatsızlanması durumunda, ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkar. Gerekli tedaviler yapıldıktan sonra tüm belirtiler iyileşse de öksürük devam edebilir. Bunun temel sebebi, vücuda alınan zararlı bakteri ve virüslere karşı bebeğin bağışıklık sisteminin mücadele etmesidir. Bu öksürükler aslında bebeğin virüslere verdiği bir tepkidir. Bebeğin bağışıklık sistemi, bir sonraki enfeksiyon sırasında daha önce aynı virüsle mücadele ettiği için hastalığı daha kısa sürede atlatır ve hatta bünyesi daha güçlü olduğu için kolay kolay hastalanmaz. Bu nedenle birçok doktor, geçmeyen öksürüklerde bilinçsizce öksürük şuruplarının bebeğe verilmesini önermez. Tam aksine, şurup yerine hap şeklinde ilaçlar ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin tüketilmesini önerirler. Şimdi, bebeklerde geçmeyen öksürüğün nedenlerini ve evde hazırlayabileceğiniz bitkisel şuruplarla dikkat etmeniz gerekenleri açıklayalım.

Bebeklerde Geçmeyen Öksürük Neden Olur?

Öksürükler birçok etkene bağlı olarak meydana gelir. Başlıca nedenler arasında:

  • Gribal enfeksiyonlara bağlı olarak vücuda alınan virüsler ve bakteriler
  • Bademciklerin şişmesi
  • Bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıkları
  • Soğuk havalarda önlem alınmaması ve gribal enfeksiyonların geçmemesi

Bebeklerde Geçmeyen Öksürük Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde geçmeyen öksürüğün tedavisinde asıl amaç, öksürüğün kesilmesidir. Bunun için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir. Piyasadaki birçok öksürük şurubu öksürüğü kesmediği gibi bağışıklık sistemine de hiçbir fayda sağlamaz. Anlık olarak öksürük kesilse de kısa bir süre sonra tekrar meydana gelir. Bu nedenle evde hazırlayabileceğiniz doğal şurupların tariflerini paylaşıyoruz.

Bitkisel Şurup Tarifleri

Şurup 1:

500 gram kadar vişnenin çekirdeklerini ayıkladıktan sonra bir kap içinde ezin. Sonra doğal gül suyu veya reçeli ile 200 gram kadar balı karıştırarak günlük bir defa aç karnına içirebilirsiniz.

Şurup 2:

Taze nane ile sırça otunu aynı demlikte kaynattıktan sonra demlenmeye bırakın. Soğuduktan sonra tatlanması için bal ekleyerek şurup haline gelene kadar karıştırın. Ardından günlük iki defa birer çorba kaşığı verebilirsiniz.

Şurup 3:

Doğal papatyayı kaynattıktan ve demledikten sonra, soğuyunca içeriğine bal karıştırarak şurup haline getirin. Elde edilen şurubu günde üç kere bebeğinize verebilirsiniz.

Ekstra Bilgiler

Öksürüğün nedeni ne olursa olsun, bebeklerde geçmeyen öksürük durumlarında doktorunuza danışmanız önemlidir. Bazı durumlarda altta yatan ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Ayrıca, evde doğal şuruplar hazırlarken hijyen kurallarına dikkat etmeli ve kullanılan malzemelerin taze ve doğal olmasına özen göstermelisiniz.

Bebeklerde Geçmeyen Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Allerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Allerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer?

5 Aylık Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer?

Güncel

Sinüzit ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?