Ameliyat Sonrası Öksürük Nasıl Geçer?
19 Haziran 2024

Ameliyat Sonrası Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük, solunum yollarındaki yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Genellikle göğüs, boğaz veya karın boşluğunda oluşan bir hastalıktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu zamanlarda hava değişimlerinden dolayı en çok rastlanan hastalık solunum yolları ve öksürük meydana gelmektedir.

Ne zaman boğazda ya da üst hava yollarında bir tıkanıklık ve tahriş olursa öksürme durumu gözlemlenebilir. Beyin problemli bölgedeki bakteri ve virüs oluşumunu yabancı bir unsur olarak görür ve bunların dışarı atılması için öksürme refleksi yaratır. Öksürük ile bu öğelerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Ameliyat Sonrası Öksürük İçin Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

Uzman bir hekime başvurduğunuz halde öksürük geçmemiş ise doğal bitkiler ile kendi kendinizi doktor kontrolünde tedavi edebilirsiniz.

Bu şifalı bitkiler; karabiber, bal, dut pekmezi, ıhlamur, elma kabuğu, zencefil, tarçın, limon ve kekiktir. Herkesin evinde bu doğal bitkiler genelde bulunmaktadır. Evinizden olmayan bitkileri aktara giderek temin edebilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen bitkileri kolayca evinizde yapabilir ve uygulayabilirsiniz. Bitkiler tedavinize destek olacaktır.

Ihlamur

Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasından biri de ıhlamurdur. Ihlamur içerisinde, iltihap giderici ve ağrı kesici özelliği ve tahriş önleyici özelliği bulunmaktadır. Zenginlik yönünden oldukça zengin şifalı bir içeriğe sahiptir. Öksürüğü tedavi etmek için günde 2 veya 3 bardak ıhlamur çayı demleyip içebilirsiniz.

Zencefil, Bal ve Karanfil

Zencefil, bal ve karanfil üçlüsünün tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Öksürük için doğal karışımlardan oluşan karanfil, boğaz yolu iltihaplarında ve bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarda, ağrı hissini en aza indirgeyen özelliğe sahiptir.

Zencefil bitkisinin de iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı karanfil ve 1 çay kaşığı toz zencefil isteğe bağlı limon da ilave edilebilir. Günde 1 veya 2 tatlı kaşığı içebilirsiniz. Bu karışım, ameliyat sonrası öksürük sürecinde sizin tedaviniz için büyük yardım olacaktır.

Badem

Aynı zamanda badem de öksürük belirtilerini iyileştirmeye yarayan bileşenler içermektedir. Beş veya altı badem suda 8 ya da 10 saat bekletilir. Bademler bir çay kaşığı tereyağı ile karıştırılır ve bu şekilde tüketilir. Bu tedavi yöntemi günde iki kez olmak şartı ile 3 veya 4 gün uygulanırsa çok olumlu sonuçlar verecektir.

Diğer Doğal Yöntemler

Ballı Limonlu Çay

Ballı limonlu çay, boğazı yumuşatır ve öksürüğü hafifletir. Bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı bal ve yarım limonun suyunu ekleyerek bu karışımı tüketebilirsiniz.

Nemli Hava

Nemli hava, solunum yollarını rahatlatır ve öksürüğü hafifletir. Odanızda bir buhar makinesi kullanarak veya sıcak bir duş alarak buharın etkisinden faydalanabilirsiniz.

Bol Sıvı Tüketimi

Bol miktarda su içmek, boğazınızı nemli tutar ve öksürüğü hafifletir. Gün boyunca yeterli miktarda su içmeye özen gösterin.

Bu doğal yöntemler, ameliyat sonrası öksürüğünüzü hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, öksürüğünüz uzun süre devam ederse veya şiddetlenirse mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Ameliyat Sonrası Öksürük Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Kesik Kesik Öksürük Sebepleri

Kesik Kesik Öksürük Sebepleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanlı Balgama Yol Açan Nedenler

Kanlı Balgama Yol Açan Nedenler

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük

Boğaz Gıcıklanması ve Öksürük

Bebeklerde Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Öksürük Tedavisi

Gebelikte Öksürük Tedavisi