Yeşil Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yeşil Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil Balgamlı Öksürük: Solunum rahatsızlıklarında oldukça önemli bir yere sahip olan balgamın oluşma sebebi solunum yollarında oluşan iltihap ya da burada meydana gelen tahrişlerdir. Öksürme vücudumuzdan çıkan ve sümüksü bir salgı olan balgamın hangi miktarda olduğu hastalığın cinsine göre değişim gösterir. Kısaca, solunum yolu hastalıklarının bazılarında balgam oluşumu az olarak görülmekte, bazılarında ise balgam fazla miktarlarda olmaktadır. Aynı şeklide, balgamın rengi ve kokusu da hastalığın seyrine ve cinsine göre farklılıklar göstermekte bununla birlikte balgam kokulu, kokusuz, sarı renk, renksiz, saydam, kirli yeşil ve koyu sarı olabilmektedir. Bu sebeple de balgamın kokusuna ve rengine göre hastalık hakkında genel bir fikir edinilmekte ve balgamın muayenesi ile de içinde bulunan maddelerin hangi miktarlarda olduğu belirlenmektedir. Vücudumuzda solunum sisteminin bazı bakteriler ile iltihaplanmasından dolayı meydana gelen balgam yeşil renkte görülmektedir. Bu balgamın yeşil renkte olması astım hastalığı veya başlangıcı olarak kabul edilebilir.

Yeşil balgamÖksürük: Genellikle akciğer hastalıklarında çok rastlanan balgam, özellikle de kronik bronşit, akciğer apsesi, zatürre ve astım hastalarında çok görülür. Yeşil balgam ve öksürük olan kişilere antibiyotik vermek doğru bulunmamaktadır. Yeşil balgam olan kişi öksürerek bunu çıkartır. Fakat balgamı gelen bir insanın yutmaması öngörülmekte ve tükürerek içerideki bakterileri dışarıya atması önerilmektedir. Balgam hemen hemen her insanda bulunabilir ve bazıları daha az yapışkan, sıvışık bir şeylerin olmasını istenebilir. Elbette üşütme halinde veya bir sinüs enfeksiyonunda öksürerek balgam çıkarmak çok önemlidir. Yeşil balgam görülen kişiler mutlaka bir doktora görünmeleri gereklidir. Kendi başına tedavi edilmeyecek kadar önemli bir durumdur. Yeşil balgam sigara içen insanlarda sık sık görülebilir. Kişinin sürekli yeşil balgam çıkarması ve her geçen gün bu balgamın çoğalması, onun bir hastalığı olduğunun göstergesi sayılır. Yeşil balgam olan kişilere bitkisel tedavide uygulanabilmektedir veya balgam söktürücü de verilmelidir.

Yeşil Balgam ve Öksürük İçin Kullanılabilinecek Bitkiler

Nane çayı, okaliptüs çayı, kekik çayı, ananas çayı, rezene çayı, melekotu kökü çayı, meyankökü çayı kullanıla bilinmektedir.

Yeşil Balgamlı Öksürük Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kaşıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kaşıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

1 Yaş Altı Bebeklerde Öksürük

1 Yaş Altı Bebeklerde Öksürük

Öksürük Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Öksürük Nedenleri

Uykuda Öksürük Nedenleri